Virusskribent hjalp FBI

Manden bag virussen Melissa har hjulpet FBI med teknisk assistance til at spore andre virusskribenter via spor efterladt på nettet.

David Smith, der er fængslet for programmering og distribution af ormen Melissa, har hjulpet myndighederne med at spore andre virusskribenter, og medvirket til, at disse blev dømt.

Det kom frem ved offentliggørelse af dokumenter fra retssagen i 1999, hvor Smith blev dømt for fremstilling af Melissa samt for de skader, som ormen forvoldte på computere verden over.

Ifølge dokumenterne har Smith medvirket til arrestationen af den hollandske virusskribent Jan de Wit, som er ophavsmand til Anna Kournikova-virussen. Smith sporede virussens ophav for FBI, der videregav informationen til de hollandske myndigheder. Hollænderen blev arresteret umiddelbart efter.

Endvidere viser dokumenterne, at Smith også assisterede ved opsporingen af Simon Vallor, som i februar 2002 blev arresteret for fremstilling af virus.

Det er kun få virusskribenter, som bliver fundet. Ifølge Graham Cluley fra Sophos var de to omtalte virusskribenter nemme at opspore, fordi de efterlod sig tydelige spor på nettet, der var medvirkende til at afsløre deres identitet.

Jan de Wit signerede på det nærmeste Kournikova virussen med sit kaldenavn 'OnTheFly'. Ligeledes dummede Vallor sig ved at prale med sine aktiviteter online, hvilket i sidste ende endte med afsløre ham.

Davis Smith blev selv idømt 20 måneders fængsel, som han afsoner i Fort Dix, New Jersey.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura