Skal alle københavnere have gratis internet?

København kan blive lige så lækker som en iPhone. Se hvordan hovedstaden skal blive et digitalt mekka.

Artikel top billede

"København skal være som en iPhone". 

Sådan kan man beskrive et af forslagene fra borgmester Frank Jensens supergruppe af erhvervsfolk, der har grublet over, hvordan København kan stige på ranglisten over de mest populære byer at drive virksomhed i.

Frank Jensen samlede i foråret fem erhvervsfolk i Copenhagen Business Task Force, der lige siden har grublet over, hvordan der kommer flere arbejdspladser, mere vækst og mere produktivitet i byen.

Nu er 10 anbefalinger klar i denne lille pixie-bog. For eksempel mener erhvervsgruppen, at hovedstaden kan få et bedre ry, hvis kommunen får en hurtigere sagsbehandling af nye infrastrukturtiltag og der altid tænkes gode parkeringsforhold ind i nye bebyggelser. 


Gratis internet i hele byen

Et andet mere kontroversielt forslag lyder:

"København skal tilbyde gratis internetadgang".

ComON har spurgt ekspertgruppemedlem Jukka Pertola, hvordan gratis internet kan få erhvervslivet til at boome i København.

Han forklarer, at gratis internet ikke i sig selv løser alle problemer, men at gode, hurtige og tilgængelige forbindelser er med til at skabe gode vækstmuligheder.

"Det handler mere om at skabe en teknisk infrastruktur, der er attraktiv nok til at enkelte småvirksomheder, iværksættere og kreative folk kan skabe nogle nye services og nye forretningsidéer og teste dem blandt et levende publikum," siger Jukka Pertola, der til daglig er administrerende direktør i Siemens.

"En måde at forklare det på er iPhonen. iPhonen er en attraktiv platform for applikationsudvikling. Det er derfor, vi har over 400.000 applikationer baseret på iPhone. Det samme miljø skal man skabe i byrummet. Betragt København som en platform, hvor man kan bygge nye idéer på."

Derfor skal turister og københavnere altid være i nærheden af gratis trådløs internet, så de kan bruge de mange applikationer og webtjenester, der bliver skabt. Den gratis adgang kunne samtidigt bruges til at give turister og borgere information fra kommunen, forklarer Jukka Pertola.
Den gratis adgang må dog aldrig konkurrere med eksisterende kommercielle udbydere.

Generelt skal kommunen gå forrest og vise vejen mod en mere digital by. Kommunen skal investere i innovative løsninger og den skal sætte alle de offentlige databaser og oplysninger fri, så der kan skabes nye forretninger på den viden og data, som kommunen har og indsamler.


Et tilbagevendende kontroversielt forslag

Det er langt fra første gang, at politikere ønsker gratis internet i gaderne.

Britta Thomsen (S), dansk eu-parlamentariker, foreslog i 2009, at penge fra landbrugsstøtteordningerne skulle gå til at betale for gratis internet til alle borgere i EU. Et forslag der dog aldrig vandt indpas hos hendes egne partifæller.

Et lidt mere realistisk forslag er under behandling i London lige nu, hvor Virgin vil have lov til at opstille og give gratis internet til byen. Den gratis forbindelse vil dog være meget begrænset i hastighed, og Virgin håber så at kunne tjene penge ved at kræve betaling for hurtigere forbindelser.

Det er heller ikke første gang, at gratis internet er blevet fremhævet som mulighed for at skabe gode betingelser for turister. De høje priser på mobildata betyder nemlig, at turister ikke bruger de mange muligheder, som de potentielt kunne med smatrphones og bærbare enheder.

Ekspertgruppen i København, Copenhagen Business Task Force består ud over Jukka Pertola af tidligere chefredaktør for Børsen, Leif Beck Fallesen, Bente Overgaard (Koncerndirektør i Nykredit og administrerende direktør i PensionDanmark Torben Möger Pedersen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job