Kontant belønning til hackere

Facebook har allerede udbetalt mere end 200.000 kroner for fundne sikkerhedshuller.

Artikel top billede

I starten af august søsatte Facebook et nyt initiativ hvor man kan få en kontant belønning for at finde og melde sikkerhedshuller i det sociale netværk. Nu fortæller Facebook-sikkerhedschef Joe Sullivan at man allerede har udbetalt 40.000 dollar eller mere end 200.000 kroner i de sidste tre uger.

Facebook betaler mindst 500 dollar for hvert sikkerhedshul – og i enkelt tilfælde har man betalt det tidobbelte for et vigtigt hul, ifølge Sullivan. Han fortæller også at én enkelt ekspert har meldt seks huller og tjent 7.000 dollar.

Han vil dog ikke afsløre nærmere om de sikkerhedshuller, der er opdaget, og kravet for at få belønningen er netop at man informerer Facebook inden man går til offentligheden med oplysningerne.

Joe Sullivan fortæller at man også har modtaget falske rapporter om sikkerhedshuller fra fupmagere. Han afviser samtidig at man har tænkt sig at udvide programmet til tredjeparts-applikationer på Facebook, fordi det ville blive helt uoverskueligt med det store antal forskellige programmer der bruger det sociale netværk.

Både Mozilla og Google har lignende initiativer. Mozilla har således udbetalt 3.000 dollar til en 12-årig dreng for opdagelsen af et sikkerhedshul.

Google har et lignende Security Bug Bounty Program, som lokker med præmier på helt op til 3.133 dollar for sikkerhedshuller i næsten alle Google-tjenester og webapplikationer.

Betingelserne for at deltage er generelt, at man ikke må udføre denial-of-service angreb mod tjenesterne eller forvolde skade på andre måder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job