Kontant belønning til hackere

Facebook har allerede udbetalt mere end 200.000 kroner for fundne sikkerhedshuller.

Artikel top billede

I starten af august søsatte Facebook et nyt initiativ hvor man kan få en kontant belønning for at finde og melde sikkerhedshuller i det sociale netværk. Nu fortæller Facebook-sikkerhedschef Joe Sullivan at man allerede har udbetalt 40.000 dollar eller mere end 200.000 kroner i de sidste tre uger.

Facebook betaler mindst 500 dollar for hvert sikkerhedshul – og i enkelt tilfælde har man betalt det tidobbelte for et vigtigt hul, ifølge Sullivan. Han fortæller også at én enkelt ekspert har meldt seks huller og tjent 7.000 dollar.

Han vil dog ikke afsløre nærmere om de sikkerhedshuller, der er opdaget, og kravet for at få belønningen er netop at man informerer Facebook inden man går til offentligheden med oplysningerne.

Joe Sullivan fortæller at man også har modtaget falske rapporter om sikkerhedshuller fra fupmagere. Han afviser samtidig at man har tænkt sig at udvide programmet til tredjeparts-applikationer på Facebook, fordi det ville blive helt uoverskueligt med det store antal forskellige programmer der bruger det sociale netværk.

Både Mozilla og Google har lignende initiativer. Mozilla har således udbetalt 3.000 dollar til en 12-årig dreng for opdagelsen af et sikkerhedshul.

Google har et lignende Security Bug Bounty Program, som lokker med præmier på helt op til 3.133 dollar for sikkerhedshuller i næsten alle Google-tjenester og webapplikationer.

Betingelserne for at deltage er generelt, at man ikke må udføre denial-of-service angreb mod tjenesterne eller forvolde skade på andre måder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job