Dansk gruppe skal betale trekvart million for 10 sekunders musik

Danmarks første dom for digitalt musiktyveri?

Artikel top billede

Hvad skal det koste at hapse 10 sekunder af en anden kunstners nummer i en ny sang? 747.182,82 kroner. Plus moms.

Det har Københavns Byret i går afgjort.

Den danske gruppe Djuma Soundsystem skal betale den trekvarte million til komponisten og et nu lukket selskab, der i 1985 udsendte en plade med dansk/tyrkiske Atilla Engin Group.

I 2003 udsendte Djuma Soundsystem sangen Les Djinns, der ikke blev noget kommercielt hit. De tre dj's søgte i 2003 ikke tilladelse til at genbruge og omforme 10 sekunder fra Atilla Engin Group.

Men tre år senere, da nummeret blev genudgivet på adskellige opsamlings-cd'er, bad de om syndsforladelse, og spurgte Atilla Engin om lov.

Svaret fra komponisten kom i en mail, hvor Atilla Engin accepterede en aftale om at dele indtægterne. Der blev aldrig underskrevet kontrakter, men de tre danskere troede, at de havde ryggen fri.

Fem år senere i 2008 skulle det vise sig at være falsk sikkerhed.

Hvad er et loop?

"De havde held til at overbevise retten om, at vi er nogle frygtelige folk," siger Frantz Thomasen om dommen, der faldt i går.

Han var i 2003 med i Djuna Soundsystem sammen med Lars Bjarno Jensen og Mikkas Skulstad.

"Når først man har stjålet et eller andet - og det gjorde vi jo - så er det tilsyneladende meget svært at komme igen og være de ærlige gutter. Men vi tog jo selv telefonen og ringede til manden og sagde: "Hey, vi har samplet fra dig, skal vil ikke finde en aftale!"," siger Thomasen, der også er kendt som DJ Disse.

Han sidder tilbage med en frustration over byrettens afgørelse. Retten mener nemlig, at pladevenderne har stjålet så meget fra den oprindelige sang, at det svarer til hele nummeret.

"Men vi har kun samplet 10 sekunder. Vi har bare loopet det, og så mener de, at hver gang man gentager det, så skal man betale for det. Det har været meget svært for os at forklare, at det er sådan man gør," siger dj'en, der ikke længere er en del af Djuna Soundsystem.

"Det betyder, at de nu kan forlange 100 procent af nummeret. Vi ejer ikke det nummer, hvis de får ret. Vi bliver nødt til at lade sagen gå om, for det er jo helt vanvittigt," siger han til ComON.

Sagen bliver anket til landsretten.
(Hør originalen og det nye nummer nederst i artiklen).

I løj!

En af grundene til, at Djuma Soundsystem tabte sagen var, at de selv ikke spurgte den rigtige person om lov. 

Rettighederne ligger nemlig ikke hos komponisten og den udøvende kunstner Atilla Engin, men hos hans danske producent Per Meistrup.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Meistrup, der i øjeblikket opholder sig i Thailand. Men på hans hjemmeside kan man læse hans opfattelse af sagen, der ikke stemmer helt overens med disc jockeyernes.

Han mener, at de danske drenge har forsøgt at luske sig til en tilladelse flere år efter udgivelsen uden at skulle betale for de foregående år. Sangen var nemlig stavet anderledes i danskernes oprindelige henvendelse.

Men det er blot en stavefejl, siger DJ Disse, der også mener, at Atilla Engin har forsøgt at bilde danskerne ind, at han havde rettighederne. Noget som han siden benægter, og som ikke har været udfordret i retssalen, hvor tyrkeren var fraværende. Han er nu bosat i Brasilien og ifølge oplysninger lam efter en hjerneblødning.

Hvem der har ret i det spørgsmål skal landsretten nu tage stilling til. 

I mellemtiden slås den nu dømte diskjockey med en slags omvendt anger: 

"Vi skulle aldrig have spurgt. Vi prøvede at gøre det moralske og kontaktede dem og indrømmede, at vi havde været nogle røvhuller. Det viste sig at være en dum idé. Det kunne bedre betale sig at lade dem finde ud af det selv, så havde vi sluppet for at betale sagsomkostninger," siger DJ Disse, der sad på anklagebænken uden advokat.

Har du lært at indhente tilladelser i fremtiden?

"Ja, jeg er nok blevet overforsigtig og opmærksom på ikke at krænke. Jeg har senere samplet Anne Linnet og Fred Astaire, og jeg sørger altid for have alt skrevet under med fyldepen. For der er åbenbart mange penge at hente, hvis man er blevet krænket. Men alle sampler jo derude. Det gælder bare om ikke at gøre det for tydeligt."

Det skulle ifølge Informations oplysninger være den første egentlige domsafsigelse omkring samplinger i Danmark. Andre sample-sager er blevet behandlet uden for retsalene i Danmark.
Den Gale Pose og MC Einar får for eksempel ikke en eneste krone for deres respektive hits "Spændt op til Lir" og "Jul Det' Cool", fordi amerikanske ophavsmænd til samplingerne har krævet den fulde ophavsret.

Der er ikke blevet udbetalt penge for nummeret Les Djinns via KODA/NCB siden 2008 på grund af sagen, der har fastfrosset betalingen. Det betyder også, at den verdenskendte danske dj Anders Trentemøller ikke får en krone for det remix af sagen, som han har lavet, og som reelt er den udgave af Les Djinns, der har gjort sangen til et salgshit.

DJ Disse anslår, at nummeret samlet set har genereret en halv million kroner siden 2003.

Den pågældende sampling er ret tydelig. Hør de to sange her under eller her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S