Operatører bekæmper mobilspam

Mange mobilbrugere tilmelder sig tjenester, hvor de mod betaling får tilsendt sms'er med information om nye ringetoner, logoer, spil, chat, rejser og lignende. Problemet er, at det typisk er langt sværere at blive frameldt en sms-tjeneste end at blive tilmeldt.

I Storbritannien skal mobilbrugere beskyttes mod en form for mobilspam, hvor de tilmelder sig sms-tjenester for at få tilsendt information. Mange har dog problemer med at framelde sig tjenesterne, når de ikke længere ønsker at benytte dem.

En række virksomheder, som tilbyder de sms-baserede tjenester, har indledt et samarbejde med mobiludbydere om at gøre det nemmere for kunderne at blive frameldt.

Ifølge planen skal det være lige så let at framelde sig en tjeneste som at tilmelde sig den. Det skal fremover ske ved blot at sende en enkelt sms.

Udbydere af nye og eksisterende sms-tjenester skal fra 1. august være klar til ordningen, som lanceres af Mobile Data Association (MDA), og skulle give mobilkunder bedre kontrol over, hvad der bliver sent til dem pr sms.

Det er ikke et krav, at nye tjenesteudbydere øjeblikkelig implementerer teknikken, men det bliver en officiel linje, at de tilbyder kunderne den nye mulighed.

"Vi ser med tilfredshed, at mobilorganisationer medvirker aktivt til at reducere kommerciel spam, og giver kunderne bedre mulighed for kontrol over området," siger Stephen Timms fra britiske Department of Trade and Industry.

Mange af sms-tjenesterne har vist sig særdeles populære blandt mobilbrugere med mere avancerede mobiltelefoner. Indholdet af tjenesterne er ofte af underholdende art, eksempelvis nyt om ringetoner, logoer, spil, chat, rejser og lignende.

Problemet er dog, at folk ofte tilmelder sig tjenester, men glemmer hvilke tjenester, de har tilmeldt sig, og finder det efterfølgende meget kompliceret at framelde sig tjenesten.

Ifølge MDA kommer ordningen uden tvivl forbrugerne til gode, men det er også muligt, at ordningen vil give mobilbrugere større tillid til at bruge tjenesterne, når muligheden for at blive frameldt forenkles.

"Det er tænkeligt, at den forbrugeransvarlige ordning på sigt kan stimulere en øget efterspørgsel på sms-tjenester, når der findes klart definerede metoder til at framelde sig," siger Mike Short, MDA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere