I juli var der 13 konkurser i firmaer inden for it-området. I juli sidste år var der 18 konkurser, så der er tale om et fald på næsten 28 procent, viser en opgørelse fra KOB.
Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.
Set over et helt år er tendensen dog stadig negativ. I perioden august 2003 til juli 2004 var der 212 it-konkurser. Året forud var der blot 198 konkurser. Målt på denne måde er der altså en stigning på 7 procent.
Mængden af konkurser for alle brancher var faldende i juli. For hele landet faldt antallet af konkurser med 19 procent sammenlignet med samme sommermåned i fjor.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.