DS-Display & Data vil sælge tåge-tyverisikring

Som den første AV-distributør i Danmark tilbyder DS-Display & Data i samarbejde med Frandsen El at tyverisikre AV-rum med tågesikring hos kunderne til de forhandlere, som de to selskaber samarbejder med. Udstyret - røgkanonerne - er fremstillet af danske Protect Data.

»Tyverisikring bliver mere og mere efterspurgt, da de produkter vores forhandlere sælger er særdeles eftertragtede af indbrudstyve. Men den nuværende tyverisikring er ikke nok, så vi kan nu som de første i Danmark tilbyde ekstra tyverisikring med en tågegenerator til forhandlerne,« forklarer administrerende direktør for DS-Display & Data Simon Kaas.

»I forbindelse med salg af produkter til vores forhandlernet, vil vi fremover også yde dem den service at tyveri-sikre produkterne med tågesikring, som kobles til det eksisterende alarm-anlæg. Vi betragter det som added value til vores kerneprodukter,« siger han.

Frandsen El skal stå for den konkrete servicering af de cirka 800 forhandlere, som DS-Display & Data A/S samarbejder med.

»Vi bliver i princippet DS-Display & Datas sikringsafdeling. Hvis en forhandler ønsker at få installeret tågesikring, er det os, der installere og servicere kunden,« siger Peter Frandsen, direktør i Frandsen El, som er medlem af Securidan Alarmsystem.

»Vi har valgt at forhandle tågesikring fra Protect, da det er den mest effektive på markedet,« mener han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere