Comeback for Infocare

Service- og reparationsvirksomheden har formået at genansætte 16 ud af de 27 ansatte, der sidste efterår blev fyret i forbindelse med HPs flytning af service til Polen.

Artikel top billede

Horisonten lysner for den landsdækkende service- og reparationsvirksomhed Infocare med hovedsæde i Ballerup.

»Det går rigtig godt. Vi har udvidet samarbejdet med en række partnere, og blandt andet går samarbejdet med Philips rigtig godt. Derudover er vi i gang med nogle store udrulninger og installationsopgaver, som blev påbegyndt i 2010, og som vi fortsætter med i år,« siger Infocares direktør David Friisholm, som tilføjer, at virksomheden også er begyndt at håndtere logistikopgaver indenfor elektronik.

Det betyder, at der igen er blevet brug for en stor del af de medarbejdere, der blev fyret i efteråret i forbindelse med tabet af HP som kunde, da pc-producenten valgte at flytte sin reparationsservice til Polen.

»Vi er i fuld gang med at tage 16 mand ind igen, og vi har allerede fået nogle af kontrakterne på plads. Cirka halvdelen vil blive fastansat, mens andre ansættes på tidsbegrænsede kontrakter,« fortæller Friisholm.

Han lover gode takter i det kommende regnskab, hvor det er tid til at høste frugterne af den tilpasning af organisationen og omkostninger, virksomheden har været igennem de seneste par år.

»Når man vokser på toplinjen og forbedrer bundlinjen, skal man vist være et skarn at sige, at det går ad helvede til,« lyder det fra direktøren.
 

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S