Bedste første kvartal for Ingram Micro

Ingram Micro kom ud af første kvartal med en omsætningsstigning på 15 procent sammenlignet med første kvartal i fjor. Samtidig var driftsresultatet i første kvartal det bedste i fem år - ifølge topdirektør Kent Foster. Især det europæiske marked trak omsætningen i vejret.

På globalt plan fik Ingram Micro-koncernen en omsætning på 6,28 milliarder amerikanske dollar, og overskuddet nåede op på 37,6 millioner dollar. I første kvartal sidste år var omsætningen 5,48 milliarder dollar og overskuddet 10,1 millioner dollar.

Det europæiske salg voksede med 35 procent til 2,61 milliarder dollar. Men her spiller det også ind, at der i samme periode er sket en svækkelse af den amerikanske dollar. Stigningen i de europæiske valutaer havde en positiv effekt for omsætningen i hele koncernen på 6 procent.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS