Patchmanagement-løsning fra Shavlik

Shavlik introducerer en agent-baseret patchmanagement-løsning.

Patchmanagement er blevet en af de discipliner inden for it-sikkerhed, der er kommet meget i fokus den sidste tid grundet de åbenlyse gevinster ved at holde netværket opdateret. Nu introducerer også Shavlik en agent-baseret patchmanagement-løsning.

Sidste nyhed inden for patchmanagement er agenten HFNetChkPro fra Shavlik, der bruges til udsendelse af sikkerhedsrettelserne fra Microsoft.

Hovedparten af større netværk i dag er godt serviceret med ikke-agent baseret teknologi til patchmanagement og ikke-agent baserede løsninger vinder forsat frem grundet den lave TCO, herunder hurtige udrulninger, lav anskaffelsesomkostning, lav vedligeholdelsesomkostning og minimal belastning i driften.

Agenten giver netværksadministratoren muligheden for at rulle kritiske patche ud til maskiner, der ikke er fast i netværket, og kan derved sikre at alle maskiner hele tiden har de seneste rettelser fra Microsoft.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice