Pornografisk software kaprer computere

Stadig flere internet-brugere klager over, at deres pc'er fyldes med pornografi, de aldrig har søgt efter. Det gælder alt lige fra bedstemødre til unge mænd, som undrer sig over, hvad der sker med deres pc.

Den 67-årige bedstemor Maria DelGiorno endte med at smide sin bærbare computer for fødderne af en statue af Jomfru Maria i håb om, at det på magisk vis kunne fjerne en stor mængde pornografi fra hendes computer, som hun ikke havde formået at fjerne på anden vis. Men heller ikke det hjalp.

Ligesom stadig flere internetbrugere rundt om i verden klager Maria DelGiorno over, at hun næsten ikke kan bruge sin computer uden at blive dirigeret ind på internetsider med pornografisk indhold. Hun oplever også mange afbrydelser af pornografiske popup'er, når hun arbejder på computeren.

Fælles for ofrene er, at deres computer er kapret af det lille ondskabsfulde program CWS, som siden sommeren 2003 har formået at sprede sig til et utal af computere, og som findes i over 20 forskellige variationer.

CWS er en såkaldt "Browser Hijacker", som ændrer computerens browser-opsætning. Programmet menes at være tilknyttet søgemaskinen CoolWebSearch.com.

CWS kan installeres på computere, som kører Windows operativsystem og browseren Internet Explorer. Brugere, som ikke har installeret sikkerheds-opdateringer, som lukker sårbarheder i Windows' Javafortolker, risikerer, at programmet installerer sig selv automatisk, mens andre kommer til at installere programmet uden at være klar over, hvad det egentlig er, de installerer.

Programmet nedsætter computerens ydeevne, kan bevirke at den fastfryser eller genstartes tilfældigt.

Sikkerheds-analytiker Merijn Bellekom, som har fulgt programmets udvikling, oplyser, at programmet både er svært at finde på computeren og svært at fjerne igen. Både antivirusprogrammer og antispywareprogrammer har svært ved at opdage CWS.

Bellekom har udviklet programmet CWShredder, der skal fjerne CWS. CWShredder formår dog ikke at få bugt med samtlige variationer af CWS.

Søgemaskinen CoolWebSearch.com, som CWS menes at være tilknyttet, benægter selv at stå bag programmet. CoolWebSearch.com udbetaler en bonus til personer, som formår at dirigere besøgende ind på et af mindst 80 domæner, som er tilknyttede CoolWebSearch.com. En stor andel af disse indeholder hardcore-porno. CoolWebSearch.com mener, at programmet kan være skabt for at opnå en så stor bonus som muligt.

Andre kendte browser hijacker-programmer er Xupiter og Lop.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse