Sidste del af Toshiba forlader Scribona

Scribona har sluppet sit sidste Toshiba-selskab, efter at det nye selskab Toshiba TEC har overtaget distributionen i Norden af leverandørens multifunktionsmaskiner, kopiprintere, kopimaskiner, printere og faxmaskiner.

Med overtagelse af divisionen Toshiba Document Solutions fra Scribona vil Toshiba TEC også påtage sig ansvaret for distribution af Toshiba data/video- og hjemmebiograf-projektorer samt plasmaskærme i de nordiske lande.

Alle ansatte i Stockholm følger med over i det nye firma. Som koncernchef og bestyrelsesformand indsætter Toshiba Masanori Nakaya, og Håkan Wiktorin forbliver i sin nuværende position som administrerende direktør for den nordiske virksomhed. Den nye organisation trådte i kraft 1. april.

Alle forhandlere og kunder bevarer den nuværende service- og supportfunktion, oplyses det.

»Det er en meget vigtig og strategisk satsning, som vi hos Toshiba gør ved at etablere os på det nordiske marked. Vi ser et stort potentiale i de nordiske lande, og nu er »timingen« perfekt for os til at forsætte udviklingen mod en mere prominent positionering af vores produkter,« siger Masanori Nakaya.

Håkan Wiktorin satser på, at det nye firma kan øge omsætningen af Toshiba-produkterne i Norden.

»Ved at overtage distributionen i de nordiske lande kan vi øge fokus og komme nærmere markedet samt ekspandere vertikalt og øge volumen sammen med vores partnere,« proklamerer han.

Størstedelen af Toshiba TECs hovedprodukter distribueres til egne officedokument-kæder i Sverige og Norge. I Finland og Danmark har et stort antal konceptforretninger en fremtrædende position i de større byer, mens der på de øvrige markeder i de respektive lande komplementeres med selvstændige forhandlere, oplyses det.

Toshiba TEC etablerer det nordiske hovedkontor i Solna med datterselskaber i Oslo, Helsingfors og København. Omsætningen på området var i 2003 var 650 millioner svenske kroner, og virksomheden har 241 ansatte.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S