Despec skruer op for indtjeningen og tredobler lagerpladsen

Der er damp på kedlerne hos Despec, der i Danmark netop har fremlagt et resultat før skat på 10,4 millioner kroner. Suppliesdistributøren flytter nu for at få mere lagerplads.

Artikel top billede

Suppliesdistributøren Despec har i Danmark netop fremlagt et resultat før skat på 10,4 millioner kroner i forhold til 5,6 millioner kroner året før. I samme periode er nettoomsætningen vokset fra 581 til 672,7 millioner kroner.

»Det er gået fint i Danmark, og vi er bestemt tilbage på sporet og ved at være tilbage på det indtjeningsniveau, vi lå på i årene op til 2007. I 2007-8 kæmpede vi med implementeringen af et nyt it-system, og i 2009 var der ved at være styr på det igen. I 2010 har vi så igen fået sat tryk på toplinjen,« fortæller Despecs direktør Michael Voll og tilføjer, at den tilsyneladende store fremgang nok mest skal ses i lyset af, at resultaterne i de foregående år ikke har været tilfredsstillende.

Derudover ser direktøren flere forklaringer på de positive takter.

»Vi har med vores kreditpolitik undgået tab på debitorer, og så virker det som om, at det danske marked har reguleret sig på plads igen. Desuden er der et vist element af markedskonsolidering i resultatet. Kunderne lader også til at være blevet mere opmærksomme på likviditeten, de ønsker ikke at binde varer i lagre, og det skabet et øget behov for en dygtig logistikpartner,« fortæller direktøren og tilføjer:

»Desuden er det et udtryk for, at vi har styr på butikken. Vi driver jo en forretning, hvor der ikke er plads til at lave fejl.«

Ifølge direktøren går det også rigtig godt for Despec i de andre nordiske lande. 2010-regnskabet for Despec Nordic Holding viser en samlet nordisk nettoomsætning på 164,3 millioner Euro (1,2 milliarder DKK) og et resultat før skat på 3,6 millioner Euro (26,8 millioner DKK)

»Vi buldrer derudaf, og især i Sverige er der fart på væksten, det er her vi ser det største potentiale. Men der er også god fart på butikken i Finland. Der er et klart billede af, at markedet i Danmark stadig er i et lavere gear end i de andre nordiske lande.«

For at følge med væksten flytter distributøren henover sommeren til et nyt domicil i Vassingerød nord for København.

»Vi flytter fordi vi ikke har mere plads på lageret. I de nye lokaler får vi tre gang så meget plads, og hvor de fysiske rammer tidligere har begrænset os, får vi nu bedre mulighed for at være offensive« fortæller Michael Voll.

Han tilføjer, at distributøren blandt andet har lavet en ny aftale med HP om distribution af printere.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job