Supply Services bliver ikke ført videre

Skæbnen er nu endeligt beseglet for den 11 år gamle nichedistributør Supply Services i Hvidovre. Et redningsforsøg, hvor aktiviteter og medarbejdere skulle overførses til et nystiftet firma ved navn IT Supply, er slået fejl.

Ifølge ejer og direktør Poul Bundgaard er der akut pengemangel i selskabet, og der er ikke udsigt til, at indtægterne kommer til at matche de relativt høje omkostninger. Især klager Poul Bundgaard over, at huslejen er for dyr i forhold til, hvad en distibutionsforretning med små marginer har råd til.

Ifølge det senest afleverede årsregnskabet for perioden, der sluttede 31. maj 2003, havde selskabet et positivt driftsresultat på 200.000 kroner samt et lille underskud efter skat på 400.000 kroner.

Da Poul Bundgaard og partneren Karsten Madsen overtog ejerskabet i slutningen af sidste år var det planen, at man ved at kombinere Supply Services med Madsens internetselskab kunne få tilstrækkeligt forretningsgrundlag til vækste indtjeningen.

Desværre gik planen i vasken, og de to selskaber blev skilt ud fra hinanden i sidste måned.

I løbet af maj regner Poul Bundgaard med at udsende en erklæring om nedlukningen. Han afviser, at der bliver tale om betalingsstandsning eller konkurs.

»Vi gør det på den pæne måde,« siger Poul Bundgaard.

Mere om Supply Services i dagens trykte udgave af CRN.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere