Rosenmeier undskylder leveringsproblemer

Væksten er kommet bag på Rosenmeier, der erkender leveringsproblemer. En ekstraordinær indstats er på vej til at afhjælpe problemerne.

I forrige weekend tog ledelsesgruppen hos Rosenmeier weekenden i brug for at pakke ordrer. Samtidig har lagerarbejderne hos Rosenmeier arbejder i 12 timers vagter på det seneste. Årsagen er, at omsætningsvækst har presset Rosenmeier så meget, at det er gået ud over leveringen.

»Vi har haft et par uger, hvor vi har været nede på en leveringsprocent på 80 procent. Det er uacceptabelt.
Så vi gør alt hvad vi kan for at rette det,« siger direktør Jørn Rosenmeier.

Han fortæller, at leveringsprocenten normalt er over 99 procent.

»Jeg må erkende, at selv om vi har budgetteret med en vækst, så er den alligevel kommet bag på os. Med prisfaldet, så betyder en omsætningsvækst på 20 procent, jo langt flere end 20 procent ekstra leverancer. Hvis gennemsnitsprisen på en bærbar næsten er halveret, så betyder det jo, at vi skal sende dobbbelt så mange bærbare, bare for at holde trit med omsætningen. Når vi så samtidig vækster, så stiger antallet af pakker jo endnu mere,« siger direktør Jørn Rosenmeier.

Selv om der nu igen skulle være styr på leveringerne, så regner Rosenmeier dog ikke med at leveringsprocenten når op over 99 procent inden jul.

»Realistisk set når vi op omkring 95 procent, når vi tager højde for de leveringsproblemer, som normalt kommer hos Postdanmark på grund af julen,« siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S