Janus Friis scorede kassen - igen

KLargørelsen af Skype til bøsnotering har sendt nye millioner i lommen på Friis og Zennström.

Skype er som varslet sidste år på vej mod en børsnotering. Og den obligatoriske dokumentation til de amerikanske myndigheder afslører lidt om forholdet mellem de nuværende ejere af Skype og stifterne Niklas Zennström og danske Janus Friis.

Stifterne har http://www.comon.dk/nyheder/Janus-Friis-har-faet-haevn-og-magt-1.246398.html">kraftigt opponeret mod salget af flere grunde og endte derfor med medbestemmelse i det nye firma, da eBay solgte milliardinvesteringen Skype fra.

I dokumenterne til den forestående børsnotering på NASDAQ kan man læse, at Friis og Zennström ikke bare fik indflydelse. De fik kontant afregning. Da de to i sin tid solgte Skype var det uden rettigheden til den grundlæggende P2P-teknologi bag Skype, Global Index. Den blev Skype nødt til at købe fri før børsnotering.

Friis og Zennströms firma Joltid fik en kontant betaling på 481 millioner kroner og en 10 procent af aktierne i Skype. Joltid fik også forkøbsret på flere aktier, men den mulighed har de to solgt videre.
Skype anslår selv, at det har kostet næsten to milliarder kroner at klare sig ud af de juridiske stridigheder med stifterne. Stifternes firma Joltid skulle dog have kvitteret for venligheden ved at investere cirka 500 millioner kroner i Skype.

Dokumenterne viser også, at Skype har investeret et mindre beløb i grundlæggernes nye musiktjeneste Rdio.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere