Fokusering giver Front-data millionoverskud

Forhandleren fra Viby høster nu frugterne af at strategiskifte, der betyder et rendyrket fokus på it-outsourcing. Mens indtjeningen sidste regnskab var tæt på nul, lyder resultatet før skat nu på 3,4 millioner kroner.

Artikel top billede

Front-data fra Viby har for nylig fremlagt regnskab for 2010, og det viser en stor fremgang i forhold til året før. Resultatet før skat er vokset fra 128.000 kroner til 3,4 millioner kroner.

Ifølge direktør Jens Søgaard skal den store fremgang ses i lyset af en vellykket fokuseringsstrategi, der blandt andet betyder, at man har overdraget konsulentdelen til søsterselskabet Nextinnovation.

»Vi har fået fokuseret vores strategi, og den går ud på at koncentrere kompetencerne i separate selskaber. Det betyder, at Front-data nu fokuserer fuldt ud på it-outsourcing,« forklarer Jens Søgaard.

En anden forklaring på fremdriften er en stor vækst i antallet af kunder og opgaver.

»Vi har formået at fastholde de eksisterende kunder og tiltrække mange nye. De nye kunder kommer både fra det offentlige og det private, og så har vi desuden vundet en del EU-udbud på det seneste,« fortæller Jens Søgaaard.

I tråd med de gode takter vil han ikke afvise, at strategiske opkøb kan komme på tale.

»Vi har nu den vækst, vi vil have, og vi har fokus på organisk vækst. Men vi er også opmærksomme på strategiske opkøb, hvis vi skulle finde nogen, der passer i vores strategi,« siger direktøren.

Front-data er ejet af Jens Søgaards holdingselskab JS Holding og har en lang række søsterselskaber såsom Front-house, DSI Data, Nextinnovation og Front-safe.
 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo