Fokusering giver Front-data millionoverskud

Forhandleren fra Viby høster nu frugterne af at strategiskifte, der betyder et rendyrket fokus på it-outsourcing. Mens indtjeningen sidste regnskab var tæt på nul, lyder resultatet før skat nu på 3,4 millioner kroner.

Artikel top billede

Front-data fra Viby har for nylig fremlagt regnskab for 2010, og det viser en stor fremgang i forhold til året før. Resultatet før skat er vokset fra 128.000 kroner til 3,4 millioner kroner.

Ifølge direktør Jens Søgaard skal den store fremgang ses i lyset af en vellykket fokuseringsstrategi, der blandt andet betyder, at man har overdraget konsulentdelen til søsterselskabet Nextinnovation.

»Vi har fået fokuseret vores strategi, og den går ud på at koncentrere kompetencerne i separate selskaber. Det betyder, at Front-data nu fokuserer fuldt ud på it-outsourcing,« forklarer Jens Søgaard.

En anden forklaring på fremdriften er en stor vækst i antallet af kunder og opgaver.

»Vi har formået at fastholde de eksisterende kunder og tiltrække mange nye. De nye kunder kommer både fra det offentlige og det private, og så har vi desuden vundet en del EU-udbud på det seneste,« fortæller Jens Søgaaard.

I tråd med de gode takter vil han ikke afvise, at strategiske opkøb kan komme på tale.

»Vi har nu den vækst, vi vil have, og vi har fokus på organisk vækst. Men vi er også opmærksomme på strategiske opkøb, hvis vi skulle finde nogen, der passer i vores strategi,« siger direktøren.

Front-data er ejet af Jens Søgaards holdingselskab JS Holding og har en lang række søsterselskaber såsom Front-house, DSI Data, Nextinnovation og Front-safe.
 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job