IT-Gruppen-duo skal rydde op i Consit

Efter ti års parløb hos IT-Gruppen har direktørerne Per Erland og Morten Skovby kastet penge og erfaring i opgaven med at få den trængte Oracle-forhandler Consit tilbage på rette spor. Seneste regnskab viser underskud på fem millioner.

Artikel top billede

Tilbage i juni kunne CRN fortælle, at Consit havde valgt at skifte ledelsen ud efter et katastrofalt år, men at der var lys forude i form af nye pengestærke investorer.

Det viser sig nu at være de tidligere makkere i IT-Gruppen, Per Erland og Morten Skovby, der har kastet redningskransen ud til den trængte Oracle-partner.

Mens Per Erland er trådt ind som passiv investor og bestyrelsesformand, indtog Morten Skovby for et par måneder siden direktørstolen og er dermed en af to aktive investorer.

”Per blev kontaktet i foråret via et investornetværk, og han spurgte, om jeg ville være med. Vi gennemførte en mini due diligence af virksomheden og nåede frem til, at der var rigtig mange gode ting at bygge videre på. Virksomheden har gode, loyale kunder, som man har arbejdet med i mange år, og så var medarbejderstaben rigtig interessant,” fortæller den nye direktør Morten Skovby.

Det er dog ikke det indtryk, der umiddelbart dannes, når man ser på det seneste regnskab.

Oracleforhandleren kom i 2010 ud med et underskud før skat på 4,9 millioner kroner og "har tabt hele selskabskapitalen." Ifølge regnskabet skyldes underskuddet dekorder på udførte konsulentopgaver, tab på kunders konkurser foruden en større afskrivning af udviklingsomkostninger.

”2010 var bestemt ikke et godt år, men vi har valgt at foretage en del afskrivninger, for at vi kunne starte på en frisk,” lyder det fra Morten Skovby, der ikke vil afsløre hvor stor kapitalindsprøjtningen fra de nye investorer har været.

Ifølge direktøren er der flere forklaringer på det dårlige resultat.

”I 2009 blev der lavet en række forskellige strategiske dispositioner med henblik på at skabe yderligere vækst. Selv om mange af ideerne var gode, var der forskellige årsager til, at det ikke lykkedes, for eksempel timing. Oveni var man så uheldig i 2010, at en stor kunde, KM Telecom, gik konkurs,” fortæller Morten Skovby og forklarer, at hans første opgave har været at rydde op og få sat fokus på kerneforretningen.

At han tidligere via IT-Gruppen har arbejdet med Microsoft ERP-løsninger, mens den nu står på Oracles E-Business Suite, ser han ikke som den store forskel.

”Det vi lavede tidligere var også ERP-løsninger, bare med et andet produkt. Så produkterne er forskellige, men processerne er det samme. Der er heller ikke noget nyt under solen i forhold til at arbejde med Oracle. Både Oracle og Microsoft er amerikanske virksomheder med mange guidelines og regler, så samarbejdet er ret enkelt og struktureret,” lyder det fra den nye direktør.

Han forventer, at forhandleren, der har cirka 15 Oracle-konsulenter ansat, allerede i næste regnskab vender tilbage til sorte tal.

”Som vi ser verden nu, kommer vi ud med et lille pænt plus. Allerede nu har vi positiv drift,” slutter direktøren.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S