Artikel top billede

Hotmail går i krig med graymails

Nu vil Hotmail hjælpe dig med at slippe af med irriterende nyhedsbreve.

Microsoft erklærer nu krig mod de såkaldte graymails. Det er ikke direkte spam, men alle former for nyhedsbreve, tilbud og notificeringer, som du selv har tilmeldt dig - men i virkeligheden ikke ønsker længere.

I sin Windows Live-blog fortæller Microsoft, at det nu bliver muligt at framelde graymails direkte fra Hotmails web-brugerflade. Det er altså ikke længere nødvendigt at gå ind på den enkelte hjemmeside, hvor det pågældende nyhedsbrev kommer fra.

Hotmail vil så sende en automatisk frameldings-besked til afsenderen og samtidig sørge for at placere alle kommende mails fra samme afsender i Junk-folderen eller helt slette dem.

I dag er det halvdelen af indholdet i den typiske indbakke, der udgøres af denne type nyhedsbreve og tilbud, mens rigtig kommunikation fra andre mennesker kun repræsenterer 14 pct. af de indkommende mails.

Der er også en ny Schedule Cleanup funktion, hvor du kan vælge kun at beholde den seneste besked fra en given afsender - altså f.eks. det seneste nyhedsbrev - eller vælge at slette beskederne automatisk efter et bestemt antal dage.

Du kan også vælge at alle nyhedsbreve uanset afsender skal fjernes automatisk efter 10 dage, så du undgår at indbakken bliver helt oversvømmet.

Microsoft har desuden udvidet Hotmail med nye funktioner til at oprette foldere og kategorier og til at flagge mails med indhold, der skal have en særlig prioritet.

Der er også netop frigivet en officiel Hotmail-app til Android, som blandt andet understøtter push-beskeder og sørger for at synkronisere kalender og kontakter.

Hotmail er den mest populære webmail-tjeneste - efterfulgt af Yahoo Mail og Google Mail.




IT-JOB

Netcompany A/S

Managing Architect

Digitaliseringsstyrelsen

Informationssikkerhedskoordinator

IT-Center Fyn

Direktør

Capgemini Danmark A/S

SAP Accelerate Program
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere