ARM udvikler ny processor til billige smartphones

En ny ARM-processor skal reducere energiforbruget i smartphones.

Artikel top billede

ARM er klar med en ny processor til mobile enheder, Cortex A7 MPCore, som skulle være fem gange mere energieffektiv end den nuværende A8-model. Den nye processorkerne skal reducere energiforbruget samtidig med at ydelsen bliver bedre.

Den billige A7 er en del af et koncept, kaldet Big.LITTLE, hvor mobiltelefon-producenter kan indbygge to processorer i deres enheder.

Konceptet kombinerer den høje ydelse i Cortex A15 MPCore med det lave energiforbrug i A7. Ideen er at den kraftige processor først bliver aktiveret i det øjeblik, der er brug for det. Ellers kører man på den langsommere processor.

ARM hævder at Big.LITTLE gør det muligt for enhederne "at vælge den rigtige processor til den rigtige opgave baseret på kravene til ydelsen".

Softwaren som kører på den mobile enhed mærker ikke noget - enheden sørger automatisk for at skifte processor baseret på belastningen.

"Processorerne ser identiske ud set fra applikationernes perspektiv. Den lille lav-energi processor - i dette tilfælde, Cortex A7 - kører operativsystemet og applikationer til basale opgaver, som sociale medier og lydafspilning," fortæller AMD.

Den mobile enhed skulle være i stand til at skifte processor i løbet af 20 millisekunder, hvis man kører f.eks. spil eller andre krævende programmer.

Det skulle forlænge batterilevetiden i de mobile enheder, selvom det stadig er skærmen og ikke processoren som dræner batteriet mest.

De første produkter med Cortex A7 kommer først i 2013. ARM forudsiger at man til den tid vil kunne få den samme ydelse til smartphones i prisklassen under 100 dollar, som man i dag finder i mobile enheder der koster 500 dollar og mere.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job