Nu kan du kalde dig Alfons Åberg hos Google

Google+ ændrer snart sine strenge krav til at oplyse rigtigt navn.

Man har et standpunkt, til man tager et nyt.

Google lover nu, at der bliver ændret på den strenge politik omkring navne i Google+.

Indtil videre har Google gjort det obligatorisk at bruge sit rigtige navn. Det er ikke tilladt at bruge pseudonymer, og Google har i det sociale netværks korte levetid slettet brugere, som enten anvendte dæknavne eller havde et legitimt for- eller efternavn, som Google bare opfattede som opdigtet. For eksempel det pudsige britiske efternavn: Twentyman.

Men det skal være slut med den sort/hvide-tilgang til brugernavne, fortæller Ars Technica.

Google+-bossen Vic Gundotra siger, at pseudonymer snart bliver tilladt. Den oprindelige politik var indført, fordi det skulle være nemt at finde sine venner. Hans pointe er, at hvis man ser personer med navne med fjollede navne, der kommenterer ens billeder, så mister Google+ sin trygge atmosfære og gode stemning.

"Vi vil gerne have, at det er et produkt, hvor du kan finde folk, som du kender. Det betyder ikke, at vi ikke også vil understøtte andre identiteter. Men vil ville gerne starte med at skabe den her form for atmosfære i Google+."

Den digitale borgerretsgruppe Electronic Frontier Foundation betragter det som en sejr, at Google ændrer politik. Mange har peget på det problematiske i, at folk med insiderviden ikke kan ytre sig på Google+ uden at afsløre sig. Og at voldsofre og lignende vil være nemme at søge kontakt med, hvis de er tvunget til at bruge deres eget navn.

Vic Gundotra, der udtalte sig på konferencen Web 2.0 Summit, sagde også, at der snart kommer integration af Google+ i Google Apps.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS