Jobs ville udvikle Apple-fjernsyn og "smadre" Android

Steve Jobs havde planer om at udvikle et Apple-fjernsyn - og smadre Android. Det er nogle af afsløringerne i den nye biografi.

Artikel top billede

Det vælter frem med afsløringer fra Walter Isaacson's nye autoriserede biografi om det afdøde Apple-ikon Steve Jobs. Mange af dem handler om Jobs' personlige liv - hans forhold til sin biologiske far og hans kamp mod kræften - men der er også interessante oplysninger om Apples produktplaner.

Walter Isaacson kan blandt andet fortælle, at Steve Jobs havde planer om at udvikle et internet-fjernsyn. Der har tidligere været spekulationer om, at Apple vil gå ind på tv-markedet, og det ser altså ud til, at Jobs har bekræftet dette overfor forfatteren. Det skriver Washington Post.

"Jeg ønsker at udvikle et integreret fjernsyn, der er nemt at betjene. Det skal kunne synkroniseres med alle dine enheder og med iCloud," sagde Jobs ifølge bogen.

Han antydede også, at Apple havde "knækket gåden" og fundet frem til, hvordan man skulle konstruere en simpel brugerflade til fjernsyn.

Siden 2007 har Apple solgt den lille Apple TV-boks, som man kan koble til fjernsynet. Her kan man blandt andet købe og leje film over nettet. Men Apple TV er slet ikke en succes på samme niveau som iPhone og iPad. Steve Jobs har da også selv betegnet den som en "hobby", selvom Apple løbende har udvidet den med nye funktioner.

Nogle analytikere mener, at Apple vil komme med sit eget fjernsyn allerede til næste år, mens andre er mere skeptiske.

Walter Isaacson er ikke i tvivl.

"Han ønskede at gøre det samme for fjernsyn som han har gjort for computere, musikafspillere og mobiltelefoner; gøre dem simple og elegante," skriver Isaacson i bogen.

En anden teknologi-historie fra bogen, der har fået meget opmærksomhed, er Steve Jobs' vrede mod Android. Han mente at Google havde tyvsjålet ideerne til Android og var parat til at starte en "atomkrig" mod Google for at bevise det.

Jobs sagde at han ville "bruge hver cent af Apples 40 mia. dollar i banken for at rette op på dette".

"Jeg vil tilintetgøre Android, for det er et stjålet produkt," lød budskabet fra Apple-chefen ifølge Associated Press.

Googles daværende topchef Eric Schmidt var også medlem af bestyrelsen hos Apple indtil 2009, hvor stridighederne mellem de to selskaber tvang ham til at trække sig.

Jobs' vrede mod Android forklarer også de mange patentsager, hvor Apple forsøger at stoppe salget af Android-baserede produkter fra blandt andet sin gamle partner Samsung.

Den danske oversættelse af Walter Isaacson's "Steve Jobs - En biografi om manden bag Apple" udkommer den 1. november.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland