Jobs ville udvikle Apple-fjernsyn og "smadre" Android

Steve Jobs havde planer om at udvikle et Apple-fjernsyn - og smadre Android. Det er nogle af afsløringerne i den nye biografi.

Artikel top billede

Det vælter frem med afsløringer fra Walter Isaacson's nye autoriserede biografi om det afdøde Apple-ikon Steve Jobs. Mange af dem handler om Jobs' personlige liv - hans forhold til sin biologiske far og hans kamp mod kræften - men der er også interessante oplysninger om Apples produktplaner.

Walter Isaacson kan blandt andet fortælle, at Steve Jobs havde planer om at udvikle et internet-fjernsyn. Der har tidligere været spekulationer om, at Apple vil gå ind på tv-markedet, og det ser altså ud til, at Jobs har bekræftet dette overfor forfatteren. Det skriver Washington Post.

"Jeg ønsker at udvikle et integreret fjernsyn, der er nemt at betjene. Det skal kunne synkroniseres med alle dine enheder og med iCloud," sagde Jobs ifølge bogen.

Han antydede også, at Apple havde "knækket gåden" og fundet frem til, hvordan man skulle konstruere en simpel brugerflade til fjernsyn.

Siden 2007 har Apple solgt den lille Apple TV-boks, som man kan koble til fjernsynet. Her kan man blandt andet købe og leje film over nettet. Men Apple TV er slet ikke en succes på samme niveau som iPhone og iPad. Steve Jobs har da også selv betegnet den som en "hobby", selvom Apple løbende har udvidet den med nye funktioner.

Nogle analytikere mener, at Apple vil komme med sit eget fjernsyn allerede til næste år, mens andre er mere skeptiske.

Walter Isaacson er ikke i tvivl.

"Han ønskede at gøre det samme for fjernsyn som han har gjort for computere, musikafspillere og mobiltelefoner; gøre dem simple og elegante," skriver Isaacson i bogen.

En anden teknologi-historie fra bogen, der har fået meget opmærksomhed, er Steve Jobs' vrede mod Android. Han mente at Google havde tyvsjålet ideerne til Android og var parat til at starte en "atomkrig" mod Google for at bevise det.

Jobs sagde at han ville "bruge hver cent af Apples 40 mia. dollar i banken for at rette op på dette".

"Jeg vil tilintetgøre Android, for det er et stjålet produkt," lød budskabet fra Apple-chefen ifølge Associated Press.

Googles daværende topchef Eric Schmidt var også medlem af bestyrelsen hos Apple indtil 2009, hvor stridighederne mellem de to selskaber tvang ham til at trække sig.

Jobs' vrede mod Android forklarer også de mange patentsager, hvor Apple forsøger at stoppe salget af Android-baserede produkter fra blandt andet sin gamle partner Samsung.

Den danske oversættelse af Walter Isaacson's "Steve Jobs - En biografi om manden bag Apple" udkommer den 1. november.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec