Forskere slår alarm over elektroskrot i Afrika

Verdens computere ender som giftigt affald i Afrika. FN slår nu alarm.

Artikel top billede

I nærheden af en skrotplads med gamle computere og andet elektronisk affald i den ghanesiske hovedstad Accra har forskere fundet alarmerende mængder af bly, cadmium og andre giftige stoffer. På en nærliggende skole ligger de målte værdier 50 gange højere end de anbefalede grænseværdier. Det fortæller en aktuel rapport fra FN-universitetet.

Problemet med elektroskrot er ikke nyt og selvom det er ulovligt at eksportere det giftige affald fra Europa, så lander mange af de gamle computere alligevel i Afrika.

Greenpeace har længe kritiseret pc-producenterne og opfordret til at fjerne giftige stoffer som PVC og de såkaldte bromerede flammehæmmere.

På deponien Agbogbloshie i Ghana arbejder både voksne og børn helt ned til seksårs-alderen med at skille computerne ad og brænde komponenterne for at udvinde metaller som kobber og stål. Men denne forbrænding frigiver blandt andet dioxin, der er skadeligt for mennesker.

FN fortæller at 100.000 mobiltelefoner indeholder 2,4 kilo guld, 900 kilo kobber og 25 kilo sølv - til en samlet værdi af næsten 1,5 mio. kr. Så det kan godt betale sig at genvinde metallerne.

Elektroskot bliver ofte eksporteret fra Europa sammen med fungerende computere - det anslås at Ghana importerer 215.000 tons elektronik hvert år, og 70 pct. af det er brugte produkter. Det anslås af 15 pct. af disse er affald, og resten har typisk en forholdsvis kort levetid.

Forskere opfordrer til skrappere regler for elektroskrot og til større fokus på recycling af it-produkter. Dette kan også hjælpe på et andet stort problem - den mangel på sjældne metaller, som kan få priserne for nogle produkter til at stige i den kommende tid.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S