Apple køber svensk missil-teknologi til din iPhone

Svenske C3 Technologies, der bruger militær teknologi til 3D-kort, er blevet købt af Apple.

Artikel top billede

Allerede i august blev det svenske 3D-kortfirma C3 Technologies solgt til en ukendt virksomhed. Nu er identiteten på denne køber blevet bekræftet - det er Apple, der har været på indkøb i Sverige.

Det ser ud til at den svenske 3D-teknologi skal bruges i Apples mobile enheder. Ifølge 9to5Mac arbejder de tre hovedmænd bag C3 Technologies - Mattias Astrom, Kjell Cederstrand og Ludvig Emgard - nu i Apples iOS division.

Sammen med størstedelen af det oprindelige udviklingshold skal de fremover arbejde fra Sverige, og holdet har fået det interne navn Sputnik i Apple.

C3 bruger teknologi som Saab og det svenske forsvar har udviklet til at styre missiler. Teknologien konverterer billeder og video til 3D-modeller af bygninger, træer og andre objekter, der kan integreres med eksisterende 2D-kort.

Den nedenstående video fra Saab, som er en af C3's oprindelige ejere, forklarer hvordan det virker.

Der er også en kortere video fra C3, som viser en 3D-model af den norske hovedstad Oslo.

Købet bliver sammenlignet med Apples overtagelse af Siri, som også forsvandt i glemslen i en periode og herefter dukkede op igen som en af de vigtigste nye funktioner i den nye iPhone 4S.

Apple har hidtil baseret sin kortløsning på teknologi fra Google Maps, men det menes at Apple satser på at udvikle sin egen og mere avancerede applikation med 3D-teknologi. Apple har allerede købt to andre firmaer som skal levere kortteknologi, Placebase og Poly9.

Det passer også med, at forholdet mellem Apple og Google kun er blevet dårligere gennem de sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS