Artikel top billede

Expert i Hadsten lukker efter 83 år

83 års radioforretning i Hadsten er snart historie. I december lukker Expert i byen.

En radioforretning i Hadsten, der trækker tråde gennem tre generationer, er enden nær. Det skriver Favrskovposten.

Forretningen, der så dagens lys i 1928 under navnet R. Pedersen Cykler og Radio, men som i dag er med i Expert-kæden, lukker ned i december.

Dermed føjer butikken sig til rækken af Expert-butikker, der på det seneste er lukket.

En af de ansatte, Erik Pedersen, er barnebarn til stifteren og har hjulpet til i butikken, siden han var tolv år.

»Vi har jo kunder, der har handlet her i tre generationer. Jeg kender jo de fleste af kunderne og betragter dem som venner og bekendte, så det bliver underligt ikke at skulle stå her længere,« fortæller Erik Pedersen til Favrskovposten.

»Det bliver trist at skulle lukke helt ned,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere