Sådan udnytter hackerne det nye IPv6

Visse automatiske egenskaber ved IPv6 udnyttes af hackerne som en hemmelig tunnel ind i og ud af dit netværk.

Artikel top billede

Læs også:

Din hjemmeside skal understøtte IPv6 inden 2012

Computerworld News Service: Selv hvis din IPv6-strategi er at udsætte implementeringen så længe som muligt, så er det visse sikkerhedshensyn ved IPv6, som du er nødt til at imødekomme med det samme.

Har du planer om at køre såkaldt dual-stack med både IPv4 og IPv6, giver det heller ikke garantier, når det gælder sikkerheden. Og hvis du tror, du bare kan slå IPv6 fra, så kan du også godt tro om.

Den største sikkerhedstrussel i horisonten har at gøre med det faktum, at stort set alle netværk i store virksomheder har masser af apparater, der er klar til IPv6, heriblandt hver eneste computer med styresystemerne Windows Vista eller Windows 7, Mac OS X, Linux og BSD.

Og til forskel fra forgængeren, DHCP til IPv4, kræver IPv6 et minimum af manuel konfiguration. Denne autokonfiguration betyder, at "IPv6-enheder blot venter på et enkelt router-signal for at identificere sig på netværket," siger Eric Vyncke, der er distinguished systems engineer hos Cisco og medforfatter af bogen IPv6 Security.

Her er hullerne

Han advarer om, at "routere og switche, der kun kan bruges til IPv4, ikke kan genkende eller besvare signaler fra IPv6-enheder, men en kompromitteret IPv6-router kan sende og læse denne trafik."

Autokonfiguration gør det muligt for enhver IPv6-enhed at kommunikere med enhver anden IPv6-enhed eller -service på det samme lokale netværk. Det sker ved, at enheden annoncerer sin tilstedeværelse og lokaliseres via IPv6 Neighbor Discovery Protocol (NDP).

Men uden opsyn kan NDP blive en tand for nabovenlig og potentielt blotte enheder overfor angreb, der forsøger at finde ud af, hvad der foregår i netværket, eller endda gøre det muligt for et angreb at kapre en enhed og gøre den til en såkaldt "zombie" i et botnet.

Dette er ifølge Vyncke en ganske reel trussel.

"Vi har på verdensplan observeret, at botnet i stigende grad udnytter IPv6 som en skjult kanal til at kommunikere med deres botmaster."

Blandt mange forskellige forklædninger kan malware, der udnytter IPv6, tage form som skadelige data skjult i en eller flere IPv4-pakker.

Uden IPv6-specifikke sikkerhedsforanstaltninger såsom dyb pakkeinspektion kan denne type angreb glide ubemærket gennem IPv4-perimeteren og DMZ-forsvaret.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Din hjemmeside skal understøtte IPv6 inden 2012

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S