Dansk it-startup er blandt verdens bedste

Hædersbevisninger står i kø hos Queue-IT.

Artikel top billede

ComON-blogger Camilla Ley Valentin er ikke kun ferm til at håndtere skarptskårne blogs og bulletiner, hun er også med til at drive en af de mere vellykkede eksempler på en dansk startup-virksomhed.

Sidste år fandt hendes firma Queue-IT frem til en placering blandt de ti mest lovende it-startups. I maj i år blev selskabet udvalgt som finalist i Red Herring's Top 100 Europe award. Nu har en ny organistion med spciale i startups, nemlig WorldWide Investor Network, kåret Queue-IT som nummer tre på en top-fem liste over de bedste it-startups i verden.

"Da vi først så på Queue-IT i udvælgelses-processen viste vi ikke rigtig, hvad vi skulle mene om dem. (Men) efter at sitet Target.com gik ned under en trafikmæssig spidsbelastning, ved vi nu, at Queue-ITs opfindsomme løsning er kommet for at blive," hedder det blandt andet i kåringen.

Se hele investor-netværkets kåring af de fem bedste it-startups fra 2011 her.

Camilla Ley Vallentin har stiftet Queue-IT sammen med Niels Henrik Sodemann og Martin Pronk. Hendes ComON-blogs kan findes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S