Facebook uddeler Visa-kort til hackere

Få dit eget "White Hat" Visa-kort fra Facebook.

Artikel top billede

Facebook belønner nu hackere og sikkerhedseksperter med et særligt Visa-kort som en del af sit "White Hat Bug Bounty Program". Kortet kan så bruges til at betale i butikker eller man kan oprette en pin-kode og hæve de penge, som Facebook har indsat på kontoen.

Ligesom andre store it-giganter lokker Facebook også med kontante belønninger for at finde sikkerhedshuller. Alene i den første måned efter lanceringen af programmet sidste år kunne Facebook udbetale mere end 200.000 kroner i præmier.

Facebook betaler mindst næsten 3.000 kr. for hvert sikkerhedshul - og nogle tilfælde har man betalt det tidobbelte for et vigtigt hul, fortæller firmaet.

Det nye Visa-kort skal ses som en ekstra belønning til de mest engagerede "white hats" - altså hackere, som stiller sig selv i den gode sags tjeneste.

"Forskere som finder fejl og sikkerhedsforbedringer er sjældne, og vi sætter pris på dem og er nødt til at finde måder at belønne dem på. Dette eksklusive sorte kort er endnu en måde til at vise vores anerkendelse. De kan møde op til en konference og vise kortet og sige "Jeg har lavet særligt arbejde for Facebook," siger Ryan McGeehan, der er chef for Facebooks sikkerhedshold, til CNET.

Han fortæller at man overvejer hvad kortet ellers kan bruges til - det kunne f.eks. være som adgangsbillet til en fest.

Ryan McGeehan oplyser at Facebook har udbetalt kontante præmier til 81 hackere - og én af sikkerhedsforskere valgte ligefrem at sige nej til pengene og donere dem til velgørenhed, hvis Facebook donerede det samme beløb.

Selskabet antyder også at man vil bruge eksperterne til at teste sine nye produkter, så man kan nå at finde hullerne inden de bliver lanceret.

Både Mozilla og Google har lignende initiativer. Mozilla har således udbetalt 17.000 kroner til en 12-årig dreng for opdagelsen af et sikkerhedshul.
 
Google har et lignende Security Bug Bounty Program, som lokker med præmier på helt op til 18.000 kr. for sikkerhedshuller i næsten alle Google-tjenester og webapplikationer.
 
Betingelserne for at deltage er generelt, at man ikke må udføre denial-of-service angreb mod tjenesterne eller forvolde skade på andre måder.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S