Stratfor skjulte hacker-angreb for kunderne

Et hackerindbrud hos amerikansk "skygge-CIA" blev holdt hemmeligt i flere uger. Mange danske mailadresser blev lækket.

Artikel top billede

Det amerikanske rådgivningsfirma Stratfor (Strategic Forecasting) tjener penge på at holde sine kunder opdateret om de aktuelle globale begivenheder. Men det hemmelighedsfulde "skygge-CIA" tilbageholdt oplysninger om et hackerangreb mod sine egne systemer i flere uger.

Som ComON kunne fortælle tidligere i denne uge, har næsten 1.000 danskere fået deres mailadresser blotlagt efter hacker-angrebet i december. Her trængte medlemmer af Anonymous ind hos Stratfor, der beskrives som en privat efterretningstjeneste med tætte bånd til CIA og FBI.

Hackerne slap afsted med en komplet liste over alle 860.000 registrerede brugere hos Stratfor. Listen indeholder navne, kodeord, personlige oplysninger og i nogle tilfælde også kreditkort-data.

På denne liste er også de 1.000 danskere - herunder flere medlemmer af Folketinget, tidligere ministre, medarbejdere hos militæret og Politiets Efterretningstjeneste (PET). Selv Kongehuset er med på listen.

Nu har Stratfor for første gang udsendt en udtalelse om sagen. Her fortæller firmaets chef George Friedman, at han blev informeret om angrebet i begyndelsen af december. FBI blev sat på sagen, men datatyveriet blev holdt hemmeligt for kunderne.

Friedman fortæller at han stod i et dilemma; skulle han beskytte den løbende efterforskning eller sine kunder. FBI oplyste at man havde informeret kortselskaberne, og derfor besluttede Stratfor at man ikke ville informere sine kunder - selvom deres kreditkortdata var stjålet.

Stratfor erkender at man har forsømt at kryptere filerne med kortdata og andre kundeinformationer. Friedman begrunder det med firmaets hurtige vækst, hvor man ikke har nået at tilpasse sine procedurer, og lover samtidig at det ikke kan ske igen.

Den 25. december skete så et nyt angreb, hvor hackerne plantede en besked på firmaets hjemmeside og fortalte at man havde fået fat i kortoplysninger, e-mails og andre følsomme oplysninger. Stratfor kunne ikke længere holde historien skjult.

Men den mest interessante del af Friedmans lange forklaring om sagen handler om, hvem Stratfor egentlig er. Friedman understreger at de 860.000 brugere på listen kun er "abonnenter", der har købt en eller flere af selskabets publikationer, og ikke nødvendigvis "klienter", som selskabet samarbejder med.

Han afviser at selskabet skulle være del af en global sammensværgelse, hvor man modtager hemmelige oplysninger fra efterretningstjenester verden over og spreder dem videre i sit lukkede netværk til verdens rige og mægtige.

"Selvfølgelig har vi et forhold til folk i USA og andre regeringer og selvfølgelig kender vi folk i virksomheder, og det vil også fremgå af disse mails. Men det er vores job. Vi er det, som vi har sagt hele tiden; en organisation der tjener penge på geopolitisk analyse," skriver Friedman.

Han har også rettet et videobudskab til firmaets kunder, som skal understrege at man tager angrebet og dets konsekvenser meget alvorligt.

Læses lige nu

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S