Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Politiet dropper gigantisk it-system

Politiet dropper det skandaleramte Polsag. Systemet har løbene været ramt af forsinkelser. For halvandet år siden var budgettet overskredet med omkring 100 procent. I dag er status ukendt.

Læs alt om Polsag her:

Justitsministeren trækker stikket på CSC-systemet Polsag.

Det skandaleomsuste politisystem Polsag bliver droppet.

Det vil justitsministeren i dag orientere Folketinget om, erfarer Computerworld.

Systemet er udviklet af it-giganten CSC og er ramt af årelange forsinkelser og fordyrelser på hundreder af millioner kroner.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar hos Rigspolitiet eller justitsminsteriet.

Hos CSC fortæller direktør for offentlige kunder, at han ikke har nogen kommentarer før senere på dagen.

Otte år undervejs

Polsag har været 8 år undervejs og kostet flere hundrede millioner kroner.

I november 2004 indgås således forlig om flerårsaftale for politiet. Aftalen rummer systemmodernisering.

I januar 2005 giver politikerne i Folketinget grønt lys til it-systemmoderniseringen i politiet.

I slutningen af 2006 er politiet klar til at tegne kontrakt om den endelige udvikling af Polsag.

Prisen forventes at blive cirka 153 millioner kroner. Men siden rammer forsinkelse på forsinkelse projektet, der samtidig bliver dyrere og dyrere.

Af et aktstykke til Finansudvalget fremgår det på et tidspunkt:

"Den samlede totaløkonomiske ramme for anskaffelse og udvikling af Polsag udgør dermed 425,2 millioner kroner."

Dette var imidlertid situationen i slutningen af 2010. Den samlede økonomiske og tidsmæssige status af Polsag i dag er således ukendt.

Læs alt om Polsag her:

Læs også:

Politichef ånder lettet op: Godt at Polsag skrottes.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere