Her er hackernes nye super-våben

Anonymous har fået et nyt kraftigt våben i arsenalet. Læs her hvordan det fungerer.

Artikel top billede

Den løst organiserede hacker-sammenslutning Anonymous er kendt for sine DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), hvor brugere frivilligt eller ufrivilligt bidrager til at bombardere websider med forespørgsler. Bombardementet fortsætter typisk, indtil websiden må bukke under.

Det er tidligere set, at sådanne angreb er gennemført ved hjælp af værktøjet Loic ("Low Orbit Ion Cannon"), som i bund og grund er et open source-program, der lader brugerens computer bidrage til et DDoS-angreb.

Et sådant angreb, udført af Anonymous, ramte i december 2010 betalingstjenesten Paypal som led i "Operation Avenge Assange".

Nu har Loic fået en ondskabsfuld storebror, der er døbt Hoic ("High Orbit Ion Cannon"). Selv om Loic-metoden var slem nok, så kan Hoic til sammenligning beskrives som et maskingevær, der sender salve efter salve mod målet.

Ved hjælp af såkaldte boosters kan Hoic sprede en enorm mængde falske besøg over en websides komplette sidestruktur, så det ikke blot er hovedsiden, der rammes, men også alle undersiderne.

Gizmodo fortæller om Hoic i denne artikel, som afslører at Hoic er i stand til at affyre op til 2 MB trafik i minuttet fra hver computer. En af de Anon-hackere, der bruger værktøjet, siger til Gizmodo at Hoic kan ramme mange af de websteder, som er beskyttet mod Loic-angreb.

Ifølge den amerikanske teknologiblog Techfleece er Hoic, hvis den forstærkes med booster-scripts, i stand til at angribe 256 websider samtidigt med en såkaldt multi-threaded http-oversvømmelse.

Samtidig er det så simpelt, at selv et barn kan bruge det. Enhver kan finde værktøjet med en kort søgning på Google, installere det på et par minutter og så er man klar til at klikke på "Fire".

Hos it-sikkerhedsfirmaet ESET's nordiske distributør Eurosecure Danmark har man hørt om Hoic og her advarer man om, at det selvsagt er ulovligt at hente Loic eller Hoic og bidrage til et angreb.

"Nu er det ikke så enkelt, at man blot henter et sådant værktøj og begynder at bombardere et givent domæne. Den, der anvender Hoic eller forgængeren Loic, stiller grundlæggende deres computer til rådighed for bagmændene - og deltager dermed frivilligt i et angreb. Med Hoic og Loic er der ikke tale om en zombie-funktion, da brugeren selv skal vælge, hvad de vil angribe, og det bliver typisk koordineret på eksempelvis Twitter, hvilke sider der skal udsættes for et angreb. En enkeltstående maskine kan ikke udrette så stor skade, men det afhænger naturligvis af hvilke angrebsscripts, man anvender," siger Minna Vadsager, der er country manager hos Eurosecure Danmark.

denne blog fra SpiderLabs finder man en udførlig analyse af teknikken bag Hoic og de specielle booster-scripts, som programmet anvender.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job