Chrome blev hacket på fem minutter

Google Chrome var den første browser, der gik i knæ i den årlige hacker-konkurrence Pwn2Own.

Artikel top billede

I de sidste år har Google Chrome været den eneste browser, der ikke blev overmandet af deltagerne i hackerkonkurrencen Pwn2Own. I år gik Chrome i knæ allerede i løbet af fem minutter. Det kan skyldes at Google har lovet rigtig mange penge til enhver, der formår at hacke browseren. Som ComON kunne fortælle forleden, er der udlovet en førstepræmie på hele 344.000 kr.

Det var programmører fra det omstridte franske firma Vupen, der brugte et par zero-day-exploits til at slippe ud af Chrome-browserens sandkasse og få fuld kontrol over Windows 7 computeren. Vupen er kontroversiel, fordi firmaet sælger sårbarheder og sikkerhedshuller til regerings-kunder.

I et interview med ZDnet fortæller Vupen-medstifter Chaouki Bekrar, at det har taget seks ugers forberedelse at finde de pågældende sikkerhedshuller. Han fortæller at det fungerer med standard-installationen af Chrome - så stort set alle Chrome-brugere skulle altså være sårbare.

Vupen har også fundet lignende sikkerhedshuller i de andre populære browsere, men i år har man bevidst valgt at gå efter Chrome for at statuere et eksempel.

"Vi vil vise at Chrome ikke er skudsikker. Sidste år var der mange overskrifter om, at ingen kan hacke Chrome. Vi ville sikre, at Chrome ville være den første til at falde i år," siger han.

Samtidig tilføjer han at Chrome faktisk er en af de mest sikre browsere og det er meget svært at hacke den. Men det er altså ikke umuligt.

Pwn2Own er en del af den årlige sikkerhedskonference CanSecWest i canadiske Vancouver.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S