Chrome blev hacket på fem minutter

Google Chrome var den første browser, der gik i knæ i den årlige hacker-konkurrence Pwn2Own.

Artikel top billede

I de sidste år har Google Chrome været den eneste browser, der ikke blev overmandet af deltagerne i hackerkonkurrencen Pwn2Own. I år gik Chrome i knæ allerede i løbet af fem minutter. Det kan skyldes at Google har lovet rigtig mange penge til enhver, der formår at hacke browseren. Som ComON kunne fortælle forleden, er der udlovet en førstepræmie på hele 344.000 kr.

Det var programmører fra det omstridte franske firma Vupen, der brugte et par zero-day-exploits til at slippe ud af Chrome-browserens sandkasse og få fuld kontrol over Windows 7 computeren. Vupen er kontroversiel, fordi firmaet sælger sårbarheder og sikkerhedshuller til regerings-kunder.

I et interview med ZDnet fortæller Vupen-medstifter Chaouki Bekrar, at det har taget seks ugers forberedelse at finde de pågældende sikkerhedshuller. Han fortæller at det fungerer med standard-installationen af Chrome - så stort set alle Chrome-brugere skulle altså være sårbare.

Vupen har også fundet lignende sikkerhedshuller i de andre populære browsere, men i år har man bevidst valgt at gå efter Chrome for at statuere et eksempel.

"Vi vil vise at Chrome ikke er skudsikker. Sidste år var der mange overskrifter om, at ingen kan hacke Chrome. Vi ville sikre, at Chrome ville være den første til at falde i år," siger han.

Samtidig tilføjer han at Chrome faktisk er en af de mest sikre browsere og det er meget svært at hacke den. Men det er altså ikke umuligt.

Pwn2Own er en del af den årlige sikkerhedskonference CanSecWest i canadiske Vancouver.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job