Chrome blev hacket på fem minutter

Google Chrome var den første browser, der gik i knæ i den årlige hacker-konkurrence Pwn2Own.

Artikel top billede

I de sidste år har Google Chrome været den eneste browser, der ikke blev overmandet af deltagerne i hackerkonkurrencen Pwn2Own. I år gik Chrome i knæ allerede i løbet af fem minutter. Det kan skyldes at Google har lovet rigtig mange penge til enhver, der formår at hacke browseren. Som ComON kunne fortælle forleden, er der udlovet en førstepræmie på hele 344.000 kr.

Det var programmører fra det omstridte franske firma Vupen, der brugte et par zero-day-exploits til at slippe ud af Chrome-browserens sandkasse og få fuld kontrol over Windows 7 computeren. Vupen er kontroversiel, fordi firmaet sælger sårbarheder og sikkerhedshuller til regerings-kunder.

I et interview med ZDnet fortæller Vupen-medstifter Chaouki Bekrar, at det har taget seks ugers forberedelse at finde de pågældende sikkerhedshuller. Han fortæller at det fungerer med standard-installationen af Chrome - så stort set alle Chrome-brugere skulle altså være sårbare.

Vupen har også fundet lignende sikkerhedshuller i de andre populære browsere, men i år har man bevidst valgt at gå efter Chrome for at statuere et eksempel.

"Vi vil vise at Chrome ikke er skudsikker. Sidste år var der mange overskrifter om, at ingen kan hacke Chrome. Vi ville sikre, at Chrome ville være den første til at falde i år," siger han.

Samtidig tilføjer han at Chrome faktisk er en af de mest sikre browsere og det er meget svært at hacke den. Men det er altså ikke umuligt.

Pwn2Own er en del af den årlige sikkerhedskonference CanSecWest i canadiske Vancouver.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job