Apple-kritiker løj om Foxconn-fabrikker

Apple-kritikeren Mike Daisey rejser gennem USA med sin monolog om de kummerlige forhold på Foxconn-fabrikkerne. Men dele af hans fortælling er fri fantasi.

Artikel top billede

I det sidste års tid er Mike Daisey rejst rundt i USA med sin monolog "The Agony and Ecstasy of Steve Jobs", som er en blanding af et en-mands-teaterstykke og en brandtale mod arbejdsforholdene på de kinesiske fabrikker, hvor Apple fremstiller sine produkter. Daisey rejste selv til Kina i 2010, hvor han besøgte de udskældte Foxconn-fabrikker og snakkede med ansatte om deres vilkår - eller det påstår han i hvert fald.

For det viser det sig, at dele af hans fortælling er fri fantasi. Han fortæller blandt andet om bevæbnede vagter foran fabrikkens porte - men i Kina er det kun politi og militær, der må bære våben. Journalisten Rob Schmitz har fundet andre mærkelige detaljer. Daisey fortæller at arbejderne mødes på Starbucks-cafeer for at organisere deres ulovlige fagforening - men hvordan skulle de dårligt betalte arbejdere have råd til at gå på Starbucks, som er dyrere i Kina end i USA?

I januar sendte radio-programmet This American Life en udsendelse baseret på Daiseys fortælling, som blev den mest downloadede episode nogensinde, men nu har man været tvunget til at trække udsendelsen tilbage. Daisey har blandet fakta og fiktion - han mener selv, at det er lovlige virkemidler i et teaterstykke.

Det viser sig, at han kun har besøgt fem fabrikker og ikke ti, som han hævder. Daisey har heller ikke talt med så mange fabriksansatte, som han påstår. Hans kinesiske oversætter afviser andre detaljer i historien; Daisey har ikke mødt børnearbejdere på fabrikkerne og han har heller ikke set de rum, hvor arbejderne sover.

En historie om forgiftede fabriksansatte og en mand, der havde fået sin hånd ødelagt, kan heller ikke dokumenteres.

Men Daisey forsvarer sig med, at han ønskede at fortælle historien om Apples fabrikker i Kina - og han fortsætter med at optræde med sit show. Hans sidste optræden i New York i weekenden fik stående bifald - selvom mange i publikum allerede havde hørt om, at en del af historien er opfundet.

Daisey er ikke den eneste, der har kritiseret Foxconn. I januar satte New York Times fokus på de dårlige arbejdsforhold og de mange ulykker hos Apple-underleverandørerne i Kina i en stor artikel.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS