Bill Gates lover revolutionerende tablet

Microsoft-stifteren erkender at man var for tidligt ude med sin første tablet, men nu vil selskabet gøre det bedre.

Artikel top billede

I et tv-interview udtrykker Bill Gates respekt over for den afdøde Apple-chef Steve Jobs og erkender, at han har "gjort det bedre" på tablet-markedet. Gates havde selv ideen til en tabletcomputer helt tilbage i halvfemserne, men det var "alt for tidligt". Apple havde den rigtige "indpakning" med sin tynde og attraktive tabletcomputer, og den kom lige præcis på det rigtige tidspunkt.

Microsoft forsøger sig nu med sin egen tablet, kaldet Surface, og Gates udtrykker store forventninger til produktet. I modsætning til iPad kombinerer det alle funktioner fra de eksisterende tablets og pc-verden og er dermed egnet til mere end bare passiv konsumering af medieindhold. Nu kan brugerne give kreativiteten frie tøjler.

Gates tror, at lanceringen af Surface vil ændre spillereglerne på markedet. Han forventer, at Apple også vil forsøge at kopiere konceptet.

Den største del af interviewet handler dog om Gates' velgørende arbejde, og han havde da også sin sidste officielle arbejdsdag hos Microsoft helt tilbage i 2008.

Storhed og fald

Samtidig har magasinet Vanity Fair forsøgt at analysere Microsofts storhed og fald. Vanity Fair har sat sin stjerne-reporter Kurt Eichenwald til at undersøge, hvordan det kunne gå så galt for Microsoft - hvordan det kan være, at et enkelt Apple-produkt, iPhone, i dag genererer mere omsætning end alle Microsoft-produkter tilsammen.  

Apple havde en omsætning på 22,69 mia. dollar med iPhone og de tilhørende produkter i første kvartal af 2011, mens Microsofts samlede omsætning lå på 17,4 mia. dollar.

Eichenwald mener, at forklaringen ligger i et særligt ledelses-system kaldet "stack ranking", hvor hver afdeling er tvunget til at vægte sine ansatte baseret på deres performance. Det betyder, at medarbejderne bruger deres kræfter på at konkurrere indbyrdes i stedet for at fokusere på at slå konkurrenterne.

Microsoft havde allerede i 1998 en prototype på en e-reader, ifølge magasinet, men Gates afviste projektet og forspildte dermed chancen for at komme foran konkurrenterne.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet