Scor kassen på at finde sikkerhedshuller i Chrome

Google lokker nu med en samlet præmiesum på 12 millioner kroner for sikkerhedshuller i sin Chrome-browser.

Artikel top billede

Både Mozilla, Facebook og Google lokker med kontante præmier, hvis man finder en ukendt sårbarhed i deres software. Google har et Vulnerability Rewards Program, hvor der er præmier på helt op til 3.133 dollar for sikkerhedshuller i næsten alle Google-tjenester og webapplikationer. Nu har Google hævet præmierne og udlover flere penge for sikkerhedshuller i browser-projektet Chromium.

Foruden den sædvanlige præmie på mellem 500 og 3.133 dollar for sårbarheder er der nu en bonus på 1.000 dollar, hvis man finder en fejl i en del af kildeteksten, som ellers regnes for at være stabil. Der er også en bonus på 1.000 dollar, hvis hullet findes i et bibliotek, der bruges af flere programmer, og yderligere 1.000 dollar hvis man kan demonstrere, hvordan hullet kan udnyttes.

For helt usædvanligt sårbarheder er der fortsat en belønning på 10.000 dollar. Det kan f.eks. være et exploit, som gør det muligt at udføre kode i 64-bit versionen af browseren, eller en sårbarhed i grafikkort-driveren eller libjpeg-biblioteket.

De forskellige belønninger bliver beskrevet i dette blog-indlæg.

Samtidig har Google startet en ny hacker-konkurrence kaldet Pwnium 2, hvor der er udlovet en samlet præmiesum på 12 mio. kroner for sikkerhedshuller i Chrome. Førstepræmien er på hele 360.000 kroner. Det kræver, at man kan finde et hul i Chrome, som kan bruges til at overtage kontrollen over computeren.

Denne konkurrence holdes den 10. oktober under Hack In The Box konferencen i Malaysia. Her skal deltagerne demonstrere, at de kan hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S