Scor kassen på at finde sikkerhedshuller i Chrome

Google lokker nu med en samlet præmiesum på 12 millioner kroner for sikkerhedshuller i sin Chrome-browser.

Artikel top billede

Både Mozilla, Facebook og Google lokker med kontante præmier, hvis man finder en ukendt sårbarhed i deres software. Google har et Vulnerability Rewards Program, hvor der er præmier på helt op til 3.133 dollar for sikkerhedshuller i næsten alle Google-tjenester og webapplikationer. Nu har Google hævet præmierne og udlover flere penge for sikkerhedshuller i browser-projektet Chromium.

Foruden den sædvanlige præmie på mellem 500 og 3.133 dollar for sårbarheder er der nu en bonus på 1.000 dollar, hvis man finder en fejl i en del af kildeteksten, som ellers regnes for at være stabil. Der er også en bonus på 1.000 dollar, hvis hullet findes i et bibliotek, der bruges af flere programmer, og yderligere 1.000 dollar hvis man kan demonstrere, hvordan hullet kan udnyttes.

For helt usædvanligt sårbarheder er der fortsat en belønning på 10.000 dollar. Det kan f.eks. være et exploit, som gør det muligt at udføre kode i 64-bit versionen af browseren, eller en sårbarhed i grafikkort-driveren eller libjpeg-biblioteket.

De forskellige belønninger bliver beskrevet i dette blog-indlæg.

Samtidig har Google startet en ny hacker-konkurrence kaldet Pwnium 2, hvor der er udlovet en samlet præmiesum på 12 mio. kroner for sikkerhedshuller i Chrome. Førstepræmien er på hele 360.000 kroner. Det kræver, at man kan finde et hul i Chrome, som kan bruges til at overtage kontrollen over computeren.

Denne konkurrence holdes den 10. oktober under Hack In The Box konferencen i Malaysia. Her skal deltagerne demonstrere, at de kan hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job