Scor kassen på at finde sikkerhedshuller i Chrome

Google lokker nu med en samlet præmiesum på 12 millioner kroner for sikkerhedshuller i sin Chrome-browser.

Artikel top billede

Både Mozilla, Facebook og Google lokker med kontante præmier, hvis man finder en ukendt sårbarhed i deres software. Google har et Vulnerability Rewards Program, hvor der er præmier på helt op til 3.133 dollar for sikkerhedshuller i næsten alle Google-tjenester og webapplikationer. Nu har Google hævet præmierne og udlover flere penge for sikkerhedshuller i browser-projektet Chromium.

Foruden den sædvanlige præmie på mellem 500 og 3.133 dollar for sårbarheder er der nu en bonus på 1.000 dollar, hvis man finder en fejl i en del af kildeteksten, som ellers regnes for at være stabil. Der er også en bonus på 1.000 dollar, hvis hullet findes i et bibliotek, der bruges af flere programmer, og yderligere 1.000 dollar hvis man kan demonstrere, hvordan hullet kan udnyttes.

For helt usædvanligt sårbarheder er der fortsat en belønning på 10.000 dollar. Det kan f.eks. være et exploit, som gør det muligt at udføre kode i 64-bit versionen af browseren, eller en sårbarhed i grafikkort-driveren eller libjpeg-biblioteket.

De forskellige belønninger bliver beskrevet i dette blog-indlæg.

Samtidig har Google startet en ny hacker-konkurrence kaldet Pwnium 2, hvor der er udlovet en samlet præmiesum på 12 mio. kroner for sikkerhedshuller i Chrome. Førstepræmien er på hele 360.000 kroner. Det kræver, at man kan finde et hul i Chrome, som kan bruges til at overtage kontrollen over computeren.

Denne konkurrence holdes den 10. oktober under Hack In The Box konferencen i Malaysia. Her skal deltagerne demonstrere, at de kan hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job