Scor kassen på at finde sikkerhedshuller i Chrome

Google lokker nu med en samlet præmiesum på 12 millioner kroner for sikkerhedshuller i sin Chrome-browser.

Artikel top billede

Både Mozilla, Facebook og Google lokker med kontante præmier, hvis man finder en ukendt sårbarhed i deres software. Google har et Vulnerability Rewards Program, hvor der er præmier på helt op til 3.133 dollar for sikkerhedshuller i næsten alle Google-tjenester og webapplikationer. Nu har Google hævet præmierne og udlover flere penge for sikkerhedshuller i browser-projektet Chromium.

Foruden den sædvanlige præmie på mellem 500 og 3.133 dollar for sårbarheder er der nu en bonus på 1.000 dollar, hvis man finder en fejl i en del af kildeteksten, som ellers regnes for at være stabil. Der er også en bonus på 1.000 dollar, hvis hullet findes i et bibliotek, der bruges af flere programmer, og yderligere 1.000 dollar hvis man kan demonstrere, hvordan hullet kan udnyttes.

For helt usædvanligt sårbarheder er der fortsat en belønning på 10.000 dollar. Det kan f.eks. være et exploit, som gør det muligt at udføre kode i 64-bit versionen af browseren, eller en sårbarhed i grafikkort-driveren eller libjpeg-biblioteket.

De forskellige belønninger bliver beskrevet i dette blog-indlæg.

Samtidig har Google startet en ny hacker-konkurrence kaldet Pwnium 2, hvor der er udlovet en samlet præmiesum på 12 mio. kroner for sikkerhedshuller i Chrome. Førstepræmien er på hele 360.000 kroner. Det kræver, at man kan finde et hul i Chrome, som kan bruges til at overtage kontrollen over computeren.

Denne konkurrence holdes den 10. oktober under Hack In The Box konferencen i Malaysia. Her skal deltagerne demonstrere, at de kan hacke en Acer Aspire V5-571-6869 bærbar med Chrome.

I 2010 kunne ComON fortælle historien om den 12-årige dreng Alexander Miller, der fik 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write i Firefox-browseren. Så det er ikke kun erfarne sikkerheds-eksperter, der kan gøre sig håb om at få fat i den kontante belønning.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S