Ny teknologi skal halvere smartphone-strømforbrug

Et nystartet firma vil sænke energiforbruget i mobile basestationer og smartphones.

Artikel top billede

I år bliver der brugt tæt på 200 milliarder kroner på strøm til basestationer i verdens mobilnet - det er næsten 1 procent af den globale el-produktion. Det meste går til spilde i forstærkeren, der konverterer elektricitet til radiosignaler. Det samme problem findes i selve mobiltelefonerne, hvor mere end 65 procent af energien går til spilde i disse chips.

Et nystartet firma i USA hævder nu, at man har løst dette problem og udviklet en langt mere effektiv forstærker. Firmaet Eta Devices er stiftet af forskere fra det berømte Massachusetts Institute of Technology (MIT), og de forventer at være klar med de første produkter allerede i 2013. Det skriver Technology Review.

I første omgang skal teknologien bruges i 4G (LTE) basestationer, hvor man satser på at halvere strømforbruget. Det betyder ikke så meget for den enkelte telekunde, men operatørerne kan spare mange penge.

Samtidig udvikles en mindre chip-version af den nye forstærker, der skal indbygges i smartphones. Her kan man så fordoble batteri-levetiden.

Tricket ligger i at reducere telefonens strømforbrug i standby-modus. I øjeblikket bruger telefonen forholdsvis meget strøm, mens den befinder sig i "vente-position".

Den nye teknologi beskrives som en lynhurtig elektronisk gearkasse, der skifter mellem forskellige spændinger og vælger den, som giver det laveste strømforbrug. Det sker op til 20 millioner gange i sekundet. Den tekniske betegnelse for dette er "asymmetric multilevel outphasing".

Eta Devices har indtil videre modtaget omkring 30 millioner kroner i investerings-kapital, og det satser på at lancere sit produkt på næste års Mobile World Congress i Barcelona.

Den første version skal bruges til mobilnet-basestationer i udviklingslande, hvor 640.000 diesel-generatorer bliver brugt til at holde mobilnettene kørende. De sluger brændstof for op mod 100 mia. kr. om året.

Men på langt sigt er planen at samle det hele i én smartphone-chip, der kan håndtere alle de frekvenser, der bruges til forskellige mobil-standarder som GSM, CDMA og 4G/LTE.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse