Ny teknologi skal halvere smartphone-strømforbrug

Et nystartet firma vil sænke energiforbruget i mobile basestationer og smartphones.

Artikel top billede

I år bliver der brugt tæt på 200 milliarder kroner på strøm til basestationer i verdens mobilnet - det er næsten 1 procent af den globale el-produktion. Det meste går til spilde i forstærkeren, der konverterer elektricitet til radiosignaler. Det samme problem findes i selve mobiltelefonerne, hvor mere end 65 procent af energien går til spilde i disse chips.

Et nystartet firma i USA hævder nu, at man har løst dette problem og udviklet en langt mere effektiv forstærker. Firmaet Eta Devices er stiftet af forskere fra det berømte Massachusetts Institute of Technology (MIT), og de forventer at være klar med de første produkter allerede i 2013. Det skriver Technology Review.

I første omgang skal teknologien bruges i 4G (LTE) basestationer, hvor man satser på at halvere strømforbruget. Det betyder ikke så meget for den enkelte telekunde, men operatørerne kan spare mange penge.

Samtidig udvikles en mindre chip-version af den nye forstærker, der skal indbygges i smartphones. Her kan man så fordoble batteri-levetiden.

Tricket ligger i at reducere telefonens strømforbrug i standby-modus. I øjeblikket bruger telefonen forholdsvis meget strøm, mens den befinder sig i "vente-position".

Den nye teknologi beskrives som en lynhurtig elektronisk gearkasse, der skifter mellem forskellige spændinger og vælger den, som giver det laveste strømforbrug. Det sker op til 20 millioner gange i sekundet. Den tekniske betegnelse for dette er "asymmetric multilevel outphasing".

Eta Devices har indtil videre modtaget omkring 30 millioner kroner i investerings-kapital, og det satser på at lancere sit produkt på næste års Mobile World Congress i Barcelona.

Den første version skal bruges til mobilnet-basestationer i udviklingslande, hvor 640.000 diesel-generatorer bliver brugt til at holde mobilnettene kørende. De sluger brændstof for op mod 100 mia. kr. om året.

Men på langt sigt er planen at samle det hele i én smartphone-chip, der kan håndtere alle de frekvenser, der bruges til forskellige mobil-standarder som GSM, CDMA og 4G/LTE.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S