Ny teknologi skal halvere smartphone-strømforbrug

Et nystartet firma vil sænke energiforbruget i mobile basestationer og smartphones.

Artikel top billede

I år bliver der brugt tæt på 200 milliarder kroner på strøm til basestationer i verdens mobilnet - det er næsten 1 procent af den globale el-produktion. Det meste går til spilde i forstærkeren, der konverterer elektricitet til radiosignaler. Det samme problem findes i selve mobiltelefonerne, hvor mere end 65 procent af energien går til spilde i disse chips.

Et nystartet firma i USA hævder nu, at man har løst dette problem og udviklet en langt mere effektiv forstærker. Firmaet Eta Devices er stiftet af forskere fra det berømte Massachusetts Institute of Technology (MIT), og de forventer at være klar med de første produkter allerede i 2013. Det skriver Technology Review.

I første omgang skal teknologien bruges i 4G (LTE) basestationer, hvor man satser på at halvere strømforbruget. Det betyder ikke så meget for den enkelte telekunde, men operatørerne kan spare mange penge.

Samtidig udvikles en mindre chip-version af den nye forstærker, der skal indbygges i smartphones. Her kan man så fordoble batteri-levetiden.

Tricket ligger i at reducere telefonens strømforbrug i standby-modus. I øjeblikket bruger telefonen forholdsvis meget strøm, mens den befinder sig i "vente-position".

Den nye teknologi beskrives som en lynhurtig elektronisk gearkasse, der skifter mellem forskellige spændinger og vælger den, som giver det laveste strømforbrug. Det sker op til 20 millioner gange i sekundet. Den tekniske betegnelse for dette er "asymmetric multilevel outphasing".

Eta Devices har indtil videre modtaget omkring 30 millioner kroner i investerings-kapital, og det satser på at lancere sit produkt på næste års Mobile World Congress i Barcelona.

Den første version skal bruges til mobilnet-basestationer i udviklingslande, hvor 640.000 diesel-generatorer bliver brugt til at holde mobilnettene kørende. De sluger brændstof for op mod 100 mia. kr. om året.

Men på langt sigt er planen at samle det hele i én smartphone-chip, der kan håndtere alle de frekvenser, der bruges til forskellige mobil-standarder som GSM, CDMA og 4G/LTE.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S