Kritisk sikkerhedshul i Android-telefoner

Et sikkerhedshul i Samsungs ARM-chipsæt Exynos, der anvendes i mange Android-produkter, giver fuld adgang til den lokale hukommelse.

Artikel top billede

Flere af de mest populære Samsung-produkter, som Galaxy S II og S III, Galaxy Note og tablet-pc'en Galaxy Note 10.1, er ramt af et nyt alvorligt sikkerhedshul. Fejlen ligger i det såkaldte Exynos 4-chipsæt, der anvendes i en lang række Android-produkter, ikke kun fra Samsung. Hullet kan udnyttes til at smugle kode ind i systemet, og det giver fuld adgang til den lokale hukommelse og kernel.

Det er en bruger i udvikler-forummet XDA-Developers, der har opdaget sikkerhedshullet. Brugeren "Aleppzain" fortæller, at han ledte efter en nem metode til at "roote" sin Galaxy S III.

Han mener, at problemet findes på alle enheder, der bruger Samsungs ARM-chipsæt Exynos 4210 og 4412. Her er det meget let at opnå læse- og skrive-rettigheder på enheden og dermed plante kode på enheden. Det betyder også, at apps kan få adgang til alle brugerens data.

Der findes allerede en app, ExynosAbuse, som udnytter sikkerhedshullet, og der er også frigivet en uofficiel patch, som skulle lukke sikkerhedshullet. Den blokerer for alt undtagen telefonens egen kamera-app.

Samsung har indtil videre ikke selv reageret på meldingen om sikkerhedshullet.

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S