Kritisk sikkerhedshul i Android-telefoner

Et sikkerhedshul i Samsungs ARM-chipsæt Exynos, der anvendes i mange Android-produkter, giver fuld adgang til den lokale hukommelse.

Artikel top billede

Flere af de mest populære Samsung-produkter, som Galaxy S II og S III, Galaxy Note og tablet-pc'en Galaxy Note 10.1, er ramt af et nyt alvorligt sikkerhedshul. Fejlen ligger i det såkaldte Exynos 4-chipsæt, der anvendes i en lang række Android-produkter, ikke kun fra Samsung. Hullet kan udnyttes til at smugle kode ind i systemet, og det giver fuld adgang til den lokale hukommelse og kernel.

Det er en bruger i udvikler-forummet XDA-Developers, der har opdaget sikkerhedshullet. Brugeren "Aleppzain" fortæller, at han ledte efter en nem metode til at "roote" sin Galaxy S III.

Han mener, at problemet findes på alle enheder, der bruger Samsungs ARM-chipsæt Exynos 4210 og 4412. Her er det meget let at opnå læse- og skrive-rettigheder på enheden og dermed plante kode på enheden. Det betyder også, at apps kan få adgang til alle brugerens data.

Der findes allerede en app, ExynosAbuse, som udnytter sikkerhedshullet, og der er også frigivet en uofficiel patch, som skulle lukke sikkerhedshullet. Den blokerer for alt undtagen telefonens egen kamera-app.

Samsung har indtil videre ikke selv reageret på meldingen om sikkerhedshullet.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S