Kritisk sikkerhedshul i Android-telefoner

Et sikkerhedshul i Samsungs ARM-chipsæt Exynos, der anvendes i mange Android-produkter, giver fuld adgang til den lokale hukommelse.

Artikel top billede

Flere af de mest populære Samsung-produkter, som Galaxy S II og S III, Galaxy Note og tablet-pc'en Galaxy Note 10.1, er ramt af et nyt alvorligt sikkerhedshul. Fejlen ligger i det såkaldte Exynos 4-chipsæt, der anvendes i en lang række Android-produkter, ikke kun fra Samsung. Hullet kan udnyttes til at smugle kode ind i systemet, og det giver fuld adgang til den lokale hukommelse og kernel.

Det er en bruger i udvikler-forummet XDA-Developers, der har opdaget sikkerhedshullet. Brugeren "Aleppzain" fortæller, at han ledte efter en nem metode til at "roote" sin Galaxy S III.

Han mener, at problemet findes på alle enheder, der bruger Samsungs ARM-chipsæt Exynos 4210 og 4412. Her er det meget let at opnå læse- og skrive-rettigheder på enheden og dermed plante kode på enheden. Det betyder også, at apps kan få adgang til alle brugerens data.

Der findes allerede en app, ExynosAbuse, som udnytter sikkerhedshullet, og der er også frigivet en uofficiel patch, som skulle lukke sikkerhedshullet. Den blokerer for alt undtagen telefonens egen kamera-app.

Samsung har indtil videre ikke selv reageret på meldingen om sikkerhedshullet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S