Så nemt kan du hacke Windows 8 apps

En Nokia-udvikler har demonstreret, at det er muligt at manipulere Windows 8 apps med simple tricks.

Artikel top billede

Ifølge udvikleren Justin Angel er det meget let at manipulere og ændre apps i Microsofts seneste operativsystem Windows 8. Det skriver heise security. På sin private hjemmeside - som i øjeblikket er offline - skriver han, at det er nemt at hacke Windows 8 apps, fordi "de krypterede data bliver gemt lokalt - sammen med krypterings-algoritmen og hash-nøglen".

Han har brugt forskellige spil-apps til at demonstrere, hvordan man kan hacke softwaren. I et af spillene har han skaffet sig selv en guldskat ved at ændre de lokalt gemte data og bruge et værktøj som dotPeek. En skat, som spilleren normalt skal betale for med rigtige penge.

I et andet spil har han ændret priserne for de genstande, der er sat til salg, til "0", og han har konverteret de gratis prøveversioner af apps til fulde versioner uden at betale.

Det er alle sammen apps, der bruger Microsofts objektorienterede Intermediate Language.

Han har også hacket apps, der kommunikerer direkte med en server. Det gælder blandt andet Cut the Rope, hvor han har smuglet Javascript-kode ind i Internet Explorer 10 og dermed aktiveret baner, som normalt kræver ekstra betaling.

Det er ikke kun spil, der kan hackes, men Justin Angel henviser til at spil repræsenterer en meget stor del af omsætningen. Der findes ingen officielle tal for Windows 8, men i det mobile Windows Phone 7 er det 64 pct. af omsætningen, der kommer fra spil.

Han beskriver også, hvad man kan gøre for at beskytte applikationerne. Et af forslagene er et særligt krypteret område i hukommelsen, der er reserveret til apps. En anden mulighed er at sørge for, at prøveversioner kun har et begrænset funktionssæt, i stedet for blot at bruge en nøgle, der låser funktionerne op når brugeren har betalt.

Det ser ud til at Justin Angel har fjernet hacker-vejledningen fra sin hjemmeside igen. Det kan skyldes hans arbejdsgiver Nokia, som netop samarbejder med Microsoft om Windows Phone 7 og 8.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S