Så nemt kan du hacke Windows 8 apps

En Nokia-udvikler har demonstreret, at det er muligt at manipulere Windows 8 apps med simple tricks.

Artikel top billede

Ifølge udvikleren Justin Angel er det meget let at manipulere og ændre apps i Microsofts seneste operativsystem Windows 8. Det skriver heise security. På sin private hjemmeside - som i øjeblikket er offline - skriver han, at det er nemt at hacke Windows 8 apps, fordi "de krypterede data bliver gemt lokalt - sammen med krypterings-algoritmen og hash-nøglen".

Han har brugt forskellige spil-apps til at demonstrere, hvordan man kan hacke softwaren. I et af spillene har han skaffet sig selv en guldskat ved at ændre de lokalt gemte data og bruge et værktøj som dotPeek. En skat, som spilleren normalt skal betale for med rigtige penge.

I et andet spil har han ændret priserne for de genstande, der er sat til salg, til "0", og han har konverteret de gratis prøveversioner af apps til fulde versioner uden at betale.

Det er alle sammen apps, der bruger Microsofts objektorienterede Intermediate Language.

Han har også hacket apps, der kommunikerer direkte med en server. Det gælder blandt andet Cut the Rope, hvor han har smuglet Javascript-kode ind i Internet Explorer 10 og dermed aktiveret baner, som normalt kræver ekstra betaling.

Det er ikke kun spil, der kan hackes, men Justin Angel henviser til at spil repræsenterer en meget stor del af omsætningen. Der findes ingen officielle tal for Windows 8, men i det mobile Windows Phone 7 er det 64 pct. af omsætningen, der kommer fra spil.

Han beskriver også, hvad man kan gøre for at beskytte applikationerne. Et af forslagene er et særligt krypteret område i hukommelsen, der er reserveret til apps. En anden mulighed er at sørge for, at prøveversioner kun har et begrænset funktionssæt, i stedet for blot at bruge en nøgle, der låser funktionerne op når brugeren har betalt.

Det ser ud til at Justin Angel har fjernet hacker-vejledningen fra sin hjemmeside igen. Det kan skyldes hans arbejdsgiver Nokia, som netop samarbejder med Microsoft om Windows Phone 7 og 8.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS