Så nemt kan du hacke Windows 8 apps

En Nokia-udvikler har demonstreret, at det er muligt at manipulere Windows 8 apps med simple tricks.

Artikel top billede

Ifølge udvikleren Justin Angel er det meget let at manipulere og ændre apps i Microsofts seneste operativsystem Windows 8. Det skriver heise security. På sin private hjemmeside - som i øjeblikket er offline - skriver han, at det er nemt at hacke Windows 8 apps, fordi "de krypterede data bliver gemt lokalt - sammen med krypterings-algoritmen og hash-nøglen".

Han har brugt forskellige spil-apps til at demonstrere, hvordan man kan hacke softwaren. I et af spillene har han skaffet sig selv en guldskat ved at ændre de lokalt gemte data og bruge et værktøj som dotPeek. En skat, som spilleren normalt skal betale for med rigtige penge.

I et andet spil har han ændret priserne for de genstande, der er sat til salg, til "0", og han har konverteret de gratis prøveversioner af apps til fulde versioner uden at betale.

Det er alle sammen apps, der bruger Microsofts objektorienterede Intermediate Language.

Han har også hacket apps, der kommunikerer direkte med en server. Det gælder blandt andet Cut the Rope, hvor han har smuglet Javascript-kode ind i Internet Explorer 10 og dermed aktiveret baner, som normalt kræver ekstra betaling.

Det er ikke kun spil, der kan hackes, men Justin Angel henviser til at spil repræsenterer en meget stor del af omsætningen. Der findes ingen officielle tal for Windows 8, men i det mobile Windows Phone 7 er det 64 pct. af omsætningen, der kommer fra spil.

Han beskriver også, hvad man kan gøre for at beskytte applikationerne. Et af forslagene er et særligt krypteret område i hukommelsen, der er reserveret til apps. En anden mulighed er at sørge for, at prøveversioner kun har et begrænset funktionssæt, i stedet for blot at bruge en nøgle, der låser funktionerne op når brugeren har betalt.

Det ser ud til at Justin Angel har fjernet hacker-vejledningen fra sin hjemmeside igen. Det kan skyldes hans arbejdsgiver Nokia, som netop samarbejder med Microsoft om Windows Phone 7 og 8.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job