Så nemt kan du hacke Windows 8 apps

En Nokia-udvikler har demonstreret, at det er muligt at manipulere Windows 8 apps med simple tricks.

Artikel top billede

Ifølge udvikleren Justin Angel er det meget let at manipulere og ændre apps i Microsofts seneste operativsystem Windows 8. Det skriver heise security. På sin private hjemmeside - som i øjeblikket er offline - skriver han, at det er nemt at hacke Windows 8 apps, fordi "de krypterede data bliver gemt lokalt - sammen med krypterings-algoritmen og hash-nøglen".

Han har brugt forskellige spil-apps til at demonstrere, hvordan man kan hacke softwaren. I et af spillene har han skaffet sig selv en guldskat ved at ændre de lokalt gemte data og bruge et værktøj som dotPeek. En skat, som spilleren normalt skal betale for med rigtige penge.

I et andet spil har han ændret priserne for de genstande, der er sat til salg, til "0", og han har konverteret de gratis prøveversioner af apps til fulde versioner uden at betale.

Det er alle sammen apps, der bruger Microsofts objektorienterede Intermediate Language.

Han har også hacket apps, der kommunikerer direkte med en server. Det gælder blandt andet Cut the Rope, hvor han har smuglet Javascript-kode ind i Internet Explorer 10 og dermed aktiveret baner, som normalt kræver ekstra betaling.

Det er ikke kun spil, der kan hackes, men Justin Angel henviser til at spil repræsenterer en meget stor del af omsætningen. Der findes ingen officielle tal for Windows 8, men i det mobile Windows Phone 7 er det 64 pct. af omsætningen, der kommer fra spil.

Han beskriver også, hvad man kan gøre for at beskytte applikationerne. Et af forslagene er et særligt krypteret område i hukommelsen, der er reserveret til apps. En anden mulighed er at sørge for, at prøveversioner kun har et begrænset funktionssæt, i stedet for blot at bruge en nøgle, der låser funktionerne op når brugeren har betalt.

Det ser ud til at Justin Angel har fjernet hacker-vejledningen fra sin hjemmeside igen. Det kan skyldes hans arbejdsgiver Nokia, som netop samarbejder med Microsoft om Windows Phone 7 og 8.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job