Nyt stort cyber-angreb afsløret

Kaspersky Lab afslører systematisk it-spionage mod regeringer, forskere og militær i en kampagne, der startede helt tilbage i 2007.

Artikel top billede

Det russiske antivirus-firma Kaspersky Lab har afsløret et omfattende cyber-angreb mod myndigheder, statsinstitutioner og forsknings-organisationer kaldet "Operation Red October", som har foregået i de sidste fem år. Det primære mål for denne kampagne er lande i Østeuropa, tidligere Sovjetrepublikker og lande i Centralasien, men også lande i Vesteuropa og Nordamerika har været udsat for cyber-spionage. Kaspersky har dog ikke fundet inficeringer i Danmark.

Det ser ud til, at formålet med Red October har været at indsamle følsomme dokumenter og data fra personlige mobile enheder og netværksudstyr. Det blev først opdaget i oktober 2012, da Kaspersky indledte en undersøgelse af en række angreb mod ambassader.

Ifølge Kaspersky er antallet af inficeringer forholdsvis lille - kun nogle få hundrede - men det er lykkes for angriberne at trænge ind på de mest følsomme steder. Kampagnen er stadig aktiv, og data bliver fortsat sendt til flere command-and-control servere i en meget kompleks struktur, der minder om Flame-malwaren. Men Kaspersky understreger, at der ikke er fundet en direkte forbindelse mellem Red October og Flame.

Foruden traditionelle angreb mod pc'er er systemet også i stand til at stjæle data fra mobile enheder, som smartphones og tablet-pc'er, hente informationer fra Cisco-netværksudstyr, finde slettede filer på flytbare hukommelses-enheder og stjæle mailarkiver fra Outlook og filer fra lokale FTP-servere.

Kaspersky fortæller, at trojaneren udnytter tre konkrete sårbarheder i Excel og Word. Det ser ud til at de pågældende exploits er programmeret i Kina, men Kaspersky mener, at Red October bliver styret fra Rusland. Der er ingen direkte beviser for, at den russiske stat står bag, men de følsomme politiske dokumenter der er stjålet kan have stor værdi for en statslig aktør. Det kan også tænkes, at de kriminelle bagmænd har planer om at sælge informationerne til højestbydende.

Men ligesom Stuxnet og Flame er der tale om et meget avanceret angreb, der bruger teknikker som ikke er set tidligere. Red October er blandt andet i stand til at gemme sig på computeren og genopstå senere, selvom systemet er blevet renset.

En anden interessant detalje er, at Red October går efter filer der er krypteret med et system kaldet Cryptofiler, som bruges til at beskytte følsomme dokumenter hos NATO og EU. Det kunne tyde på, at angriberne har fundet en metode til at knække krypteringen i Cryptofiler-systemet.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks