Nyt stort cyber-angreb afsløret

Kaspersky Lab afslører systematisk it-spionage mod regeringer, forskere og militær i en kampagne, der startede helt tilbage i 2007.

Artikel top billede

Det russiske antivirus-firma Kaspersky Lab har afsløret et omfattende cyber-angreb mod myndigheder, statsinstitutioner og forsknings-organisationer kaldet "Operation Red October", som har foregået i de sidste fem år. Det primære mål for denne kampagne er lande i Østeuropa, tidligere Sovjetrepublikker og lande i Centralasien, men også lande i Vesteuropa og Nordamerika har været udsat for cyber-spionage. Kaspersky har dog ikke fundet inficeringer i Danmark.

Det ser ud til, at formålet med Red October har været at indsamle følsomme dokumenter og data fra personlige mobile enheder og netværksudstyr. Det blev først opdaget i oktober 2012, da Kaspersky indledte en undersøgelse af en række angreb mod ambassader.

Ifølge Kaspersky er antallet af inficeringer forholdsvis lille - kun nogle få hundrede - men det er lykkes for angriberne at trænge ind på de mest følsomme steder. Kampagnen er stadig aktiv, og data bliver fortsat sendt til flere command-and-control servere i en meget kompleks struktur, der minder om Flame-malwaren. Men Kaspersky understreger, at der ikke er fundet en direkte forbindelse mellem Red October og Flame.

Foruden traditionelle angreb mod pc'er er systemet også i stand til at stjæle data fra mobile enheder, som smartphones og tablet-pc'er, hente informationer fra Cisco-netværksudstyr, finde slettede filer på flytbare hukommelses-enheder og stjæle mailarkiver fra Outlook og filer fra lokale FTP-servere.

Kaspersky fortæller, at trojaneren udnytter tre konkrete sårbarheder i Excel og Word. Det ser ud til at de pågældende exploits er programmeret i Kina, men Kaspersky mener, at Red October bliver styret fra Rusland. Der er ingen direkte beviser for, at den russiske stat står bag, men de følsomme politiske dokumenter der er stjålet kan have stor værdi for en statslig aktør. Det kan også tænkes, at de kriminelle bagmænd har planer om at sælge informationerne til højestbydende.

Men ligesom Stuxnet og Flame er der tale om et meget avanceret angreb, der bruger teknikker som ikke er set tidligere. Red October er blandt andet i stand til at gemme sig på computeren og genopstå senere, selvom systemet er blevet renset.

En anden interessant detalje er, at Red October går efter filer der er krypteret med et system kaldet Cryptofiler, som bruges til at beskytte følsomme dokumenter hos NATO og EU. Det kunne tyde på, at angriberne har fundet en metode til at knække krypteringen i Cryptofiler-systemet.

Læses lige nu

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen