Derfor skal du opdatere Flash nu

Adobe advarer mod to sikkerhedshuller i Flash Player, der allerede bliver brugt til angreb. En patch er allerede klar.

Artikel top billede

Torsdag har Adobe frigivet en vigtig sikkerhedsopdatering til sin Flash Player, der fjerner to alvorlige sårbarheder. De kan begge udnyttes til at få maskinen til at gå ned og smugle kode ind i systemet, der så igen kan bruges til at overtage kontrollen over computeren.

Samtidig advarer Adobe om, at sikkerhedshullerne allerede bliver udnyttet aktivt. Der er meldinger om e-mails med vedhæftede Word-dokumenter, som indeholder skadelig Flash-indhold.

Man kan også risikere at få sin computer inficeret med skadelig kode, hvis man besøger et websted med manipuleret Flash-indhold. Adobe fortæller om konkrete angreb mod Firefox og Safari på Mac-computere.

Der er både udsendt opdateringer til Flash Player på Windows, Mac OS X og Linux samt den mobile Android-platform.

Den 15. august sidste år blev Flash Player til Android fjernet fra Google Play Store, men Adobe bruger fortsat Play Store til at distribuere opdateringer til de eksisterende installationer.

I Google Chrome og Internet Explorer 10 bliver Flash Player automatisk opdateret til den seneste version. Det samme gælder for brugere med Flash Player 11.2.x eller nyere til Windows og 11.3.x til Mac, der har markeret "Allow Adobe to install updates". Alle andre skal selv hente opdateringen.

Adobe har en skala for 1 til 3 for alle sikkerhedshuller, og de nye sårbarheder har fået et 1-tal på Windows og Mac, som er den mest alvorlige kategori. Begge sårbarheder beskrives som kritiske.

Læs mere om sikkerhedshullerne i den aktuelle Security Bulletin fra Adobe.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job