Derfor skal du opdatere Flash nu

Adobe advarer mod to sikkerhedshuller i Flash Player, der allerede bliver brugt til angreb. En patch er allerede klar.

Artikel top billede

Torsdag har Adobe frigivet en vigtig sikkerhedsopdatering til sin Flash Player, der fjerner to alvorlige sårbarheder. De kan begge udnyttes til at få maskinen til at gå ned og smugle kode ind i systemet, der så igen kan bruges til at overtage kontrollen over computeren.

Samtidig advarer Adobe om, at sikkerhedshullerne allerede bliver udnyttet aktivt. Der er meldinger om e-mails med vedhæftede Word-dokumenter, som indeholder skadelig Flash-indhold.

Man kan også risikere at få sin computer inficeret med skadelig kode, hvis man besøger et websted med manipuleret Flash-indhold. Adobe fortæller om konkrete angreb mod Firefox og Safari på Mac-computere.

Der er både udsendt opdateringer til Flash Player på Windows, Mac OS X og Linux samt den mobile Android-platform.

Den 15. august sidste år blev Flash Player til Android fjernet fra Google Play Store, men Adobe bruger fortsat Play Store til at distribuere opdateringer til de eksisterende installationer.

I Google Chrome og Internet Explorer 10 bliver Flash Player automatisk opdateret til den seneste version. Det samme gælder for brugere med Flash Player 11.2.x eller nyere til Windows og 11.3.x til Mac, der har markeret "Allow Adobe to install updates". Alle andre skal selv hente opdateringen.

Adobe har en skala for 1 til 3 for alle sikkerhedshuller, og de nye sårbarheder har fået et 1-tal på Windows og Mac, som er den mest alvorlige kategori. Begge sårbarheder beskrives som kritiske.

Læs mere om sikkerhedshullerne i den aktuelle Security Bulletin fra Adobe.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S