Derfor skal du opdatere Flash nu

Adobe advarer mod to sikkerhedshuller i Flash Player, der allerede bliver brugt til angreb. En patch er allerede klar.

Artikel top billede

Torsdag har Adobe frigivet en vigtig sikkerhedsopdatering til sin Flash Player, der fjerner to alvorlige sårbarheder. De kan begge udnyttes til at få maskinen til at gå ned og smugle kode ind i systemet, der så igen kan bruges til at overtage kontrollen over computeren.

Samtidig advarer Adobe om, at sikkerhedshullerne allerede bliver udnyttet aktivt. Der er meldinger om e-mails med vedhæftede Word-dokumenter, som indeholder skadelig Flash-indhold.

Man kan også risikere at få sin computer inficeret med skadelig kode, hvis man besøger et websted med manipuleret Flash-indhold. Adobe fortæller om konkrete angreb mod Firefox og Safari på Mac-computere.

Der er både udsendt opdateringer til Flash Player på Windows, Mac OS X og Linux samt den mobile Android-platform.

Den 15. august sidste år blev Flash Player til Android fjernet fra Google Play Store, men Adobe bruger fortsat Play Store til at distribuere opdateringer til de eksisterende installationer.

I Google Chrome og Internet Explorer 10 bliver Flash Player automatisk opdateret til den seneste version. Det samme gælder for brugere med Flash Player 11.2.x eller nyere til Windows og 11.3.x til Mac, der har markeret "Allow Adobe to install updates". Alle andre skal selv hente opdateringen.

Adobe har en skala for 1 til 3 for alle sikkerhedshuller, og de nye sårbarheder har fået et 1-tal på Windows og Mac, som er den mest alvorlige kategori. Begge sårbarheder beskrives som kritiske.

Læs mere om sikkerhedshullerne i den aktuelle Security Bulletin fra Adobe.

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S