Sådan blev malware spredt til iOS-udviklere

Et kendt websted for mobile udviklere, iPhoneDevSDK, blev udnyttet til at smugle malware ind hos Apple og Facebook. Nu fortæller webstedets ejer, hvordan det er sket.

Artikel top billede

Tidligere i denne uge kom det frem, at både Apple-ansatte og Mac-brugere har været udsat for et historisk stort angreb, hvor deres computere er blevet inficeret med malware. Det samme gælder for Facebook, som også har været ramt af et malware-angreb. Alt tyder på, at både de ansatte hos Apple og Facebook har fået deres computere inficeret med malware efter et besøg på et websted for mobile udviklere, iPhoneDevSDK.

Nu fortæller webstedets ejer, Ian Sefferman, hvad der er sket. Han indrømmer, at iPhoneDevSDK er blevet misbrugt til at sprede malware til en række virksomheder. Det betyder reelt, at alle, der har besøgt den pågældende side i den seneste tid, kan risikere, at deres computer nu er inficeret med skjult malware.

Inficeringen er sket gennem et Java-sikkerhedshul, som nu er lukket. Men hvis malwaren allerede ligger på computere, er det for sent. Det hjælper sandsynligvis heller ikke at køre antivirus-software - det må formodes, at både Apple og Facebook har meget stærke sikkerheds-programmer, og alligevel er malwaren sluppet igennem.

Ian Sefferman oplyser i et blog-indlæg, at angriberne har hacket en enkelt administrator-konto og brugt den til at ændre i koden, så et specielt Javascript blev inkluderet på alle sider. Dette script har så forsøgt at plante malware på de besøgendes computere ved at udnytte Java-hullet.

Han kan ikke fortælle, hvor længe det pågældende script har ligget på iPhoneDevSDK, men han mener, at angriberne har stoppet distributionen den 30. januar.

Samtidig beklager Sefferman, at hverken Facebook eller et andet firma eller myndighederne har kontaktet ham. Facebook havde ikke informeret ham på forhånd, inden man gik til pressen med meldingen om, at det mobile websted havde spredt malware.

Sefferman hævder selv, at hans websted er det mest populære forum for iOS-udviklere og derfor også konstant er udsat for nye angreb. Han mener ikke, at angriberne har fået fat i brugerdata, men alle gemte kodeord skal alligevel skiftes ud.

Der advares stadig mod at besøge iPhoneDevSDK, selvom Sefferman lover, at den skadelige kode er fjernet nu. ComON har derfor valgt ikke at bringe et link til webstedet eller blog-indlægget.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland