Apple lukker gabende sikkerhedshul i App Store

I årevis har hackere haft adgang til at stjæle data fra Apples App Store i trådløse netværk. Nu er hullet endelig lukket.

Artikel top billede

Indtil nu har Apple ikke brugt kryptering til at beskytte forbindelsen mellem en iPhone eller anden mobil enhed og selskabets App Store. Det betyder, at en angriber i samme trådløse netværk har haft mulighed for at opfange adgangskoden og listen over applikationer på enheden og installere uønskede apps. Det betyder, at brugeren er i farezonen, hvis man f.eks. bruger et offentligt netværk i et hotel, en restaurant eller en lufthavn.

Sikkerheds-eksperten Elie Bursztein fandt sårbarheden og meldte den til Apple i juli sidste år, men først nu har Apple rettet problemet, som sandsynligvis har eksisteret i mange år.

Den seneste sikkerhedsopdatering fra Apple betyder, at forbindelsen til App Store nu bliver krypteret med HTTPS som standard.

Det har fået Bursztein til at lægge detaljerede informationer om sårbarheden ud på sin blog, hvor der også er flere videoer, som viser, hvordan sårbarheden kan udnyttes til at stjæle kodeord og bytte rundt på apps.

Den aktuelle sag illustrerer, at det er helt afgørende at bruge HTTPS i mobile apps til at kryptere webforbindelser, mener Bursztein, der forsker i sikkerhed på Stanford University.

Han har tidligere vist, hvordan man kan finde krypterede kodeord i Windows.

Apple har ikke selv kommenteret sagen, men selskabet henviser gerne til problemerne med malware hos rivalen Android.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S