Apple lukker gabende sikkerhedshul i App Store

I årevis har hackere haft adgang til at stjæle data fra Apples App Store i trådløse netværk. Nu er hullet endelig lukket.

Artikel top billede

Indtil nu har Apple ikke brugt kryptering til at beskytte forbindelsen mellem en iPhone eller anden mobil enhed og selskabets App Store. Det betyder, at en angriber i samme trådløse netværk har haft mulighed for at opfange adgangskoden og listen over applikationer på enheden og installere uønskede apps. Det betyder, at brugeren er i farezonen, hvis man f.eks. bruger et offentligt netværk i et hotel, en restaurant eller en lufthavn.

Sikkerheds-eksperten Elie Bursztein fandt sårbarheden og meldte den til Apple i juli sidste år, men først nu har Apple rettet problemet, som sandsynligvis har eksisteret i mange år.

Den seneste sikkerhedsopdatering fra Apple betyder, at forbindelsen til App Store nu bliver krypteret med HTTPS som standard.

Det har fået Bursztein til at lægge detaljerede informationer om sårbarheden ud på sin blog, hvor der også er flere videoer, som viser, hvordan sårbarheden kan udnyttes til at stjæle kodeord og bytte rundt på apps.

Den aktuelle sag illustrerer, at det er helt afgørende at bruge HTTPS i mobile apps til at kryptere webforbindelser, mener Bursztein, der forsker i sikkerhed på Stanford University.

Han har tidligere vist, hvordan man kan finde krypterede kodeord i Windows.

Apple har ikke selv kommenteret sagen, men selskabet henviser gerne til problemerne med malware hos rivalen Android.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect