Apple lukker gabende sikkerhedshul i App Store

I årevis har hackere haft adgang til at stjæle data fra Apples App Store i trådløse netværk. Nu er hullet endelig lukket.

Artikel top billede

Indtil nu har Apple ikke brugt kryptering til at beskytte forbindelsen mellem en iPhone eller anden mobil enhed og selskabets App Store. Det betyder, at en angriber i samme trådløse netværk har haft mulighed for at opfange adgangskoden og listen over applikationer på enheden og installere uønskede apps. Det betyder, at brugeren er i farezonen, hvis man f.eks. bruger et offentligt netværk i et hotel, en restaurant eller en lufthavn.

Sikkerheds-eksperten Elie Bursztein fandt sårbarheden og meldte den til Apple i juli sidste år, men først nu har Apple rettet problemet, som sandsynligvis har eksisteret i mange år.

Den seneste sikkerhedsopdatering fra Apple betyder, at forbindelsen til App Store nu bliver krypteret med HTTPS som standard.

Det har fået Bursztein til at lægge detaljerede informationer om sårbarheden ud på sin blog, hvor der også er flere videoer, som viser, hvordan sårbarheden kan udnyttes til at stjæle kodeord og bytte rundt på apps.

Den aktuelle sag illustrerer, at det er helt afgørende at bruge HTTPS i mobile apps til at kryptere webforbindelser, mener Bursztein, der forsker i sikkerhed på Stanford University.

Han har tidligere vist, hvordan man kan finde krypterede kodeord i Windows.

Apple har ikke selv kommenteret sagen, men selskabet henviser gerne til problemerne med malware hos rivalen Android.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job