Apple lukker gabende sikkerhedshul i App Store

I årevis har hackere haft adgang til at stjæle data fra Apples App Store i trådløse netværk. Nu er hullet endelig lukket.

Artikel top billede

Indtil nu har Apple ikke brugt kryptering til at beskytte forbindelsen mellem en iPhone eller anden mobil enhed og selskabets App Store. Det betyder, at en angriber i samme trådløse netværk har haft mulighed for at opfange adgangskoden og listen over applikationer på enheden og installere uønskede apps. Det betyder, at brugeren er i farezonen, hvis man f.eks. bruger et offentligt netværk i et hotel, en restaurant eller en lufthavn.

Sikkerheds-eksperten Elie Bursztein fandt sårbarheden og meldte den til Apple i juli sidste år, men først nu har Apple rettet problemet, som sandsynligvis har eksisteret i mange år.

Den seneste sikkerhedsopdatering fra Apple betyder, at forbindelsen til App Store nu bliver krypteret med HTTPS som standard.

Det har fået Bursztein til at lægge detaljerede informationer om sårbarheden ud på sin blog, hvor der også er flere videoer, som viser, hvordan sårbarheden kan udnyttes til at stjæle kodeord og bytte rundt på apps.

Den aktuelle sag illustrerer, at det er helt afgørende at bruge HTTPS i mobile apps til at kryptere webforbindelser, mener Bursztein, der forsker i sikkerhed på Stanford University.

Han har tidligere vist, hvordan man kan finde krypterede kodeord i Windows.

Apple har ikke selv kommenteret sagen, men selskabet henviser gerne til problemerne med malware hos rivalen Android.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S