Så er den gal igen: Vigtige opdateringer til din computer

Både Microsoft og Adobe har lukket alvorlige sikkerhedshuller i deres software.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

På sin månedlige patchdag har Microsoft udsendt en række kritiske sikkerheds-opdateringer til Internet Explorer, Windows og andre softwareprodukter. Flere af sårbarhederne beskrives som meget alvorlige.

Et af sikkerhedshullerne betyder, at man kan overtage kontrollen over en vilkårlig Windows-computer blot ved at indsætte en usb-nøgle. Det er ikke engang nødvendigt at være logget på som bruger, og det fungerer altså også, selv om computeren er låst.

Det kræver selvfølgelig, at man har fysisk adgang til computeren, men så er der også fri adgang til systemet. Det forudsætter kun, at man har en manipuleret hukommelsesnøgle, der stikkes i en usb-port.

Det betyder eksempelvis, at man nemt kan få adgang til alle data på en stjålet bærbar computer - forudsat, at der ikke er anvendt kryptering - og en person, som gør rent på et kontor om natten, kunne nemt trænge ind på alle computere.

Det fungerer også med et andet lagermedie end en hukommelsesnøgle, hvis det kan tilsluttes over en usb-forbindelse.

Microsoft skriver i sin blog, at sikkerhedshullet muligvis også kan udnyttes uden direkte fysisk adgang til computeren.

Der er tale om en kombination af tre forskellige sårbarheder, som nu bliver lukket med de seneste patches. Desuden har Microsoft frigivet seks andre opdateringer, der samlet lukker 16 andre sikkerhedshuller i Windows og andre programmer. De bliver nu distribueret gennem Microsofts eget Update-system.

Det er ikke kun Microsoft, der har haft travlt med at patche. Adobe kom for to uger siden med en haste-opdatering til Flash Player, og nu er man klar til at lukke fire nyopdagede sikkerhedshuller.

De kan alle udnyttes til at smugle fremmed kode ind over nettet og få kontrol over computeren. Sårbarhederne findes både i Flash Player til Windows, Mac OS X, Linux og Android.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job