Så er den gal igen: Vigtige opdateringer til din computer

Både Microsoft og Adobe har lukket alvorlige sikkerhedshuller i deres software.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

På sin månedlige patchdag har Microsoft udsendt en række kritiske sikkerheds-opdateringer til Internet Explorer, Windows og andre softwareprodukter. Flere af sårbarhederne beskrives som meget alvorlige.

Et af sikkerhedshullerne betyder, at man kan overtage kontrollen over en vilkårlig Windows-computer blot ved at indsætte en usb-nøgle. Det er ikke engang nødvendigt at være logget på som bruger, og det fungerer altså også, selv om computeren er låst.

Det kræver selvfølgelig, at man har fysisk adgang til computeren, men så er der også fri adgang til systemet. Det forudsætter kun, at man har en manipuleret hukommelsesnøgle, der stikkes i en usb-port.

Det betyder eksempelvis, at man nemt kan få adgang til alle data på en stjålet bærbar computer - forudsat, at der ikke er anvendt kryptering - og en person, som gør rent på et kontor om natten, kunne nemt trænge ind på alle computere.

Det fungerer også med et andet lagermedie end en hukommelsesnøgle, hvis det kan tilsluttes over en usb-forbindelse.

Microsoft skriver i sin blog, at sikkerhedshullet muligvis også kan udnyttes uden direkte fysisk adgang til computeren.

Der er tale om en kombination af tre forskellige sårbarheder, som nu bliver lukket med de seneste patches. Desuden har Microsoft frigivet seks andre opdateringer, der samlet lukker 16 andre sikkerhedshuller i Windows og andre programmer. De bliver nu distribueret gennem Microsofts eget Update-system.

Det er ikke kun Microsoft, der har haft travlt med at patche. Adobe kom for to uger siden med en haste-opdatering til Flash Player, og nu er man klar til at lukke fire nyopdagede sikkerhedshuller.

De kan alle udnyttes til at smugle fremmed kode ind over nettet og få kontrol over computeren. Sårbarhederne findes både i Flash Player til Windows, Mac OS X, Linux og Android.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos