Så er den gal igen: Vigtige opdateringer til din computer

Både Microsoft og Adobe har lukket alvorlige sikkerhedshuller i deres software.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

På sin månedlige patchdag har Microsoft udsendt en række kritiske sikkerheds-opdateringer til Internet Explorer, Windows og andre softwareprodukter. Flere af sårbarhederne beskrives som meget alvorlige.

Et af sikkerhedshullerne betyder, at man kan overtage kontrollen over en vilkårlig Windows-computer blot ved at indsætte en usb-nøgle. Det er ikke engang nødvendigt at være logget på som bruger, og det fungerer altså også, selv om computeren er låst.

Det kræver selvfølgelig, at man har fysisk adgang til computeren, men så er der også fri adgang til systemet. Det forudsætter kun, at man har en manipuleret hukommelsesnøgle, der stikkes i en usb-port.

Det betyder eksempelvis, at man nemt kan få adgang til alle data på en stjålet bærbar computer - forudsat, at der ikke er anvendt kryptering - og en person, som gør rent på et kontor om natten, kunne nemt trænge ind på alle computere.

Det fungerer også med et andet lagermedie end en hukommelsesnøgle, hvis det kan tilsluttes over en usb-forbindelse.

Microsoft skriver i sin blog, at sikkerhedshullet muligvis også kan udnyttes uden direkte fysisk adgang til computeren.

Der er tale om en kombination af tre forskellige sårbarheder, som nu bliver lukket med de seneste patches. Desuden har Microsoft frigivet seks andre opdateringer, der samlet lukker 16 andre sikkerhedshuller i Windows og andre programmer. De bliver nu distribueret gennem Microsofts eget Update-system.

Det er ikke kun Microsoft, der har haft travlt med at patche. Adobe kom for to uger siden med en haste-opdatering til Flash Player, og nu er man klar til at lukke fire nyopdagede sikkerhedshuller.

De kan alle udnyttes til at smugle fremmed kode ind over nettet og få kontrol over computeren. Sårbarhederne findes både i Flash Player til Windows, Mac OS X, Linux og Android.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S