Så nemt kan Twitter hackes

Twitter forsøger nu at forbedre sin sikkerhed med to-faktor-login, men det kan omgås med enkle midler.

Artikel top billede

Efter den seneste tids angreb mod Twitter har tjenesten nu indført to-faktor-autenficering, hvor brugeren foruden sit normale telefonnummer også skal indtaste en sekscifret kode, der sendes per sms. Det skal gøre det sværere at overtage en fremmed persons Twitter-konto. Men sikkerheds-eksperter har allerede fundet metoder til at omgå den ekstra sikkerhed.

Twitter blev tvunget til at reagere efter et angreb mod nyhedsbureauet AP for få uger siden. AP's Twitter-konto blev brugt til at sprede en falsk historie om et bombeangreb mod det Hvide Hus, som kortvarigt påvirkede kurserne på det amerikanske aktiemarked.

F-Secure har nu testet sikkerheden hos Twitter og konstaterer, at man kan snyde sig igennem med det såkaldte "sms spoofing". Twitter tilbyder nemlig også, at man kan sende og modtage tweets per sms. Hvis man sender en sms med ordet "stop", bliver det pågældende mobilnummer automatisk fjernet fra Twitter. Det betyder også, at to-faktor-autenficering bliver deaktiveret.

Det kræver så kun, at angriberen kender mobiltelefon-nummeret for sit offer og sender en falsk "stop" sms med dette nummer som afsender. Så er den ekstra sikkerhed fjernet.

Der er også mulighed for, at en hacker selv kan aktivere to-faktor-autenficering, hvis man har overtaget en fremmed Twitter-konto - og dermed forhindre, at den oprindelige ejer kan få adgang til sin konto igen.

Sikkerhedsfirmaet Toopher beskriver en anden angrebsmetode i en YouTube-video. Her bliver offeret lokket ind på en falsk Twitter-side, hvor man skal indtaste sit kodeord. Det bliver så brugt til at logge på den rigtige Twitter-konti, og der sendes en bekræftelses-sms til telefonen med den sekscifrede kode.

Brugeren indtaster nu denne kode på den falske side - og så har hackeren fri adgang til kontoen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S