Så nemt kan Twitter hackes

Twitter forsøger nu at forbedre sin sikkerhed med to-faktor-login, men det kan omgås med enkle midler.

Artikel top billede

Efter den seneste tids angreb mod Twitter har tjenesten nu indført to-faktor-autenficering, hvor brugeren foruden sit normale telefonnummer også skal indtaste en sekscifret kode, der sendes per sms. Det skal gøre det sværere at overtage en fremmed persons Twitter-konto. Men sikkerheds-eksperter har allerede fundet metoder til at omgå den ekstra sikkerhed.

Twitter blev tvunget til at reagere efter et angreb mod nyhedsbureauet AP for få uger siden. AP's Twitter-konto blev brugt til at sprede en falsk historie om et bombeangreb mod det Hvide Hus, som kortvarigt påvirkede kurserne på det amerikanske aktiemarked.

F-Secure har nu testet sikkerheden hos Twitter og konstaterer, at man kan snyde sig igennem med det såkaldte "sms spoofing". Twitter tilbyder nemlig også, at man kan sende og modtage tweets per sms. Hvis man sender en sms med ordet "stop", bliver det pågældende mobilnummer automatisk fjernet fra Twitter. Det betyder også, at to-faktor-autenficering bliver deaktiveret.

Det kræver så kun, at angriberen kender mobiltelefon-nummeret for sit offer og sender en falsk "stop" sms med dette nummer som afsender. Så er den ekstra sikkerhed fjernet.

Der er også mulighed for, at en hacker selv kan aktivere to-faktor-autenficering, hvis man har overtaget en fremmed Twitter-konto - og dermed forhindre, at den oprindelige ejer kan få adgang til sin konto igen.

Sikkerhedsfirmaet Toopher beskriver en anden angrebsmetode i en YouTube-video. Her bliver offeret lokket ind på en falsk Twitter-side, hvor man skal indtaste sit kodeord. Det bliver så brugt til at logge på den rigtige Twitter-konti, og der sendes en bekræftelses-sms til telefonen med den sekscifrede kode.

Brugeren indtaster nu denne kode på den falske side - og så har hackeren fri adgang til kontoen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job