Så nemt kan Twitter hackes

Twitter forsøger nu at forbedre sin sikkerhed med to-faktor-login, men det kan omgås med enkle midler.

Artikel top billede

Efter den seneste tids angreb mod Twitter har tjenesten nu indført to-faktor-autenficering, hvor brugeren foruden sit normale telefonnummer også skal indtaste en sekscifret kode, der sendes per sms. Det skal gøre det sværere at overtage en fremmed persons Twitter-konto. Men sikkerheds-eksperter har allerede fundet metoder til at omgå den ekstra sikkerhed.

Twitter blev tvunget til at reagere efter et angreb mod nyhedsbureauet AP for få uger siden. AP's Twitter-konto blev brugt til at sprede en falsk historie om et bombeangreb mod det Hvide Hus, som kortvarigt påvirkede kurserne på det amerikanske aktiemarked.

F-Secure har nu testet sikkerheden hos Twitter og konstaterer, at man kan snyde sig igennem med det såkaldte "sms spoofing". Twitter tilbyder nemlig også, at man kan sende og modtage tweets per sms. Hvis man sender en sms med ordet "stop", bliver det pågældende mobilnummer automatisk fjernet fra Twitter. Det betyder også, at to-faktor-autenficering bliver deaktiveret.

Det kræver så kun, at angriberen kender mobiltelefon-nummeret for sit offer og sender en falsk "stop" sms med dette nummer som afsender. Så er den ekstra sikkerhed fjernet.

Der er også mulighed for, at en hacker selv kan aktivere to-faktor-autenficering, hvis man har overtaget en fremmed Twitter-konto - og dermed forhindre, at den oprindelige ejer kan få adgang til sin konto igen.

Sikkerhedsfirmaet Toopher beskriver en anden angrebsmetode i en YouTube-video. Her bliver offeret lokket ind på en falsk Twitter-side, hvor man skal indtaste sit kodeord. Det bliver så brugt til at logge på den rigtige Twitter-konti, og der sendes en bekræftelses-sms til telefonen med den sekscifrede kode.

Brugeren indtaster nu denne kode på den falske side - og så har hackeren fri adgang til kontoen.

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S