Er du med i et botnet? Gå på zombiejagt på din pc

Du kan ikke vide, om din computer er med i et botnet og i gang med at angribe netbanker eller sende dine kontooplysninger til hackere. Læs her, hvordan du kommer en eventuel botnet-paranoia til livs.

Artikel top billede

Botnet er ofte store, onde netværk af malware-inficerede computere, der ikke vil dig noget som helst godt.

At du selv uforvarende kan være indlemmet i sådan botnet, kan 114.000 danskere tale med om - hvis de altså selv vidste, at de var indlemmet i et botnetværk på den ene eller den anden måde.

Computere i botnets går under betegnelsen 'zombier', da disse zombie-maskiner er med til at udføre alverdens ubehageligheder, uden at ejeren af zombien er bevidst om, at der sker noget utilsigtet med ens maskine.

Her er det værd at huske, at en zombie ud over at sende spam og lægge hjemmesider ned i det store botnet også kan sende alle dine tastetryk tilbage til it-kriminelle, der på den måde får adgang til alle dine kreditkortoplysninger, logins og passwords.

Så hvis du er usikker på, hvorvidt din maskine selv er rodet ind i de botnetværk, der spammer millionvis af internetbrugere eller er med til at lægge NemID ned med DDoS-angreb, får du her nogle gode råd til at udføre eksorcisme på computeren.

Intet software er sikkert

Et tegn på, at din computer kan være inficeret af malware og derigennem indblandet i et botnetværk, er, at din maskine er sløv og reagerer langsomt.

Sløvhed i maskineriet kan dog også skyldes mange andre ting, så du behøver ikke at hamre et sølvkrucifiks gennem din CPU som det allerførste.

Derimod er der flere forskellige gratis software-pakker, der kan hjælp dig med dels at slippe af med et eventuelt botnet på din computer, fortæller it-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS Security Group.

Også selv om han ikke garanterer nogen skudsikker kur mod at slippe et botnets klamme favntag.

"Der er intet, der er 100 procent, fordi angriberne typisk smider en cocktail af malware efter de ramte computere. Så hvis du fjerner en type malware, kan en anden type risikere at overleve," forklarer Peter Kruse til Computerworld.

Han tøver dog ikke med at anbefale, at man i første omgang scanner sin computer med sit helt almindelige anti-virusprogram.

Kør tysk zombie-dræber

Derpå lyder anbefalingen, at du går ind på den tyske hjemmeside Botfrei.de, som Peter Kruses it-sikkerhedsselskab er partner med.

Sitet er, som navnet angår, dedikeret til at slippe af med botnets, og her kan du med fordel hente EU-cleaneren, som du installerer og kører med administrationsrettigheder.

Derfor skal du ændre dit online-liv

Herefter vil cleaneren ligesom andre anti-virusværktøjer kigge efter beskidte signaturer og adfærd på din pc i primært filsystemet og sekundært i registreringsdatabasen.

"Når du har kørt både traditionel anti-virus og Botfrei-softwaren, har du allerede fanget op mod 85 procent af alle kendte malware-familier," forklarer Peter Kruse.

Hvis du stadig er småparanoid omkring de 15 til 20 procent, som din egen anti-virus og Botfrei-softwaren måske ikke har fanget, angiver Peter kruse, at du kan bruge malware-bekæmpelse fra Malwarebytes til hovedrengøringen.

"Disse programmer kigger ikke udelukkende efter de samme ting, og derfor er de et godt supplement til hinanden," forklarer it-sikkerhedseksperten.

Her tilføjer han, at internetudbyderne i mange tilfælde ville kunne lukke de sidste skodder til den ondsindede software, da de ville være i stand til at blokere for de domæner, der er kendte for at udsende alskens skidt på nettet.

"Indtil videre har det dog været svært at se business casen på at vedligeholde sådan en database over domæner," ærgrer Peter Kruse sig.

Den effektive botnet-dræber 
Ud over at bekæmpe malware med software og nedlægge botnet med en god portion tålmodighed er der én helt sikker og effektiv zombie-dræber, som du kan benytte dig af, hvis alt andet er gået galt.

Den hedder formatering af din maskine.

"Du skal tage backup af alle data som fotos og film, men ikke af selv operativsystemet, som du gerne vil have fjernet og erstattet af et rent. Derefter kan du genindlæse alle data i det nu friske operativsystem," lyder det fra Peter Kruse.

Han fortæller, at lige meget hvilken metode man bruger til at fjerne et botnet, kan det komme igen. Og igen. Og igen.

Derfor understreger han, at det er vigtigt, at du ændrer adfærd på nettet ved at undlade at besøge underlødige hjemmesider og/eller klikke på link og billeder i mails fra ukendte afsendere.

"Ja, det kan lyde lidt gammeldags, men det er stadig et stort problem med spammails," fortæller Peter Kruse.

Et andet godt råd er at holde al din software opdateret, hvilket eksempelvis kan gøres via automatiske opdateringsprogrammer

Et tredje godt råd er at hente et antivirusprogram på nettet, hvis du ikke allerede har sådan et i forvejen.

Her lyder det fra sikkerhedseksperten, at et gratis antivirusprogram er bedre end slet ingen anti-virusbeskyttelse.

Læs også:
Så mange danske maskiner er fanget i et botnet

Advarsel: Disse angrebs-typer er alvorlige

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland