Sådan ruster du virksomheden til digitalisering: It-nørderne ud af direktionen

Klumme: Det digitale er blevet det helt afgørende konkurrenceparameter. Hverken strategi eller forretningsmodel kan tænkes, uden at det sker med udgangspunkt i en digital kontekst. Derfor skal it-nørderne ud og it-kompetencerne ind i hele direktionen.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Vi har længe fået tudet ørerne fulde af formaninger om nødvendigheden af at få de it-faglige ind på direktionsniveau for at ruste virksomhederne til fremtiden.

Det er imidlertid fortid nu. Hvis danske virksomheder skal have en chance og blive gearet til de nye konkurrencebetingelser, må direktionens sammensætning tænkes helt anderledes.

Her er det nye hold:

1. Ansvarlige for den overordnede forretningsstrategi

Ansvaret for den overordnede strategi ligger næppe hos én person, men fordring og kompetenceprofil er den samme, uanset hvor mange, der deler opgaven.

Ansvaret for en virksomheds forretningsstrategi kræver indgående it-kendskab og -erfaring.

I modsat fald vil det svare til at bede en person, der hverken har kørekort eller kørselserfaring, om at formulere en vision og sætte en retning for, hvor vidt og bredt en bil - kontra gåben - kan og skal bringe ham eller hende.

Beslutningstagere uden den fornødne indsigt vil tilsvarende tænke i gamle termer og hverken se de muligheder eller udfordringer, der ligger i at drive virksomhed i en gennemdigitaliseret verden.

2. Salgschef

Den nye salgschef skal kunne sin eCommerce på fingrene - både back- og frontend.

Når det gælder backenden skal han eller hun vide, hvor meget power, understøttelse og så videre der skal være på plads, for at virksomheden kan få en stabil, fremtidssikret og skalerbar løsning.

Når det gælder frontenden skal salgschefen være løbende opdateret med empiriske data om digital kundeadfærd.

Det digitale markedet bevæger sig i kvantespring, og kunderne adopterer nye tendenser langt hurtigere, end de gjorde på det fysiske marked.

Dér var deres muligheder langt mere begrænsede og i højere grad bestemt af ydre forhold som for eksempel geografi.

Salgschefen skal derfor have et bredt og detaljeret indblik i, hvilke tekniske muligheder der eksisterer.

På områder som service og kundeoplevelse bliver der hele tiden udviklet nye digitale redskaber, der sætter virksomhederne i stand til at optimere deres eCommerce.

En salgschef skal naturligvis også tilstræbe at have de bedste sælgere og en salgsunderstøttende indretning i en fysisk butik.

Derfor skal salgschefen i dag have den fornødne viden til at vælge en eCommerce-løsning, der både driver salg, mersalg og loyalitet.

Det kan kun ske med kendskab til marked, leverandører, produkter og muligheder.

Kunderne kender allerede de webshops, der giver den bedste service og kundeoplevelse, og de fravælger virksomheder, der ikke kan matche dem.

3. Logistikchef

Når snitfladen til markedet omlægges til - eller udvides med - onlinesalg, medfører det en skærpet fordring til logistikken.

Virksomheden skal naturligvis have en skræddersyet løsning med sømløs integration med alle øvrige systemer, men det er lige så - hvis ikke mere - vigtigt, at hele organisationen redefineres og tilpasses de nye vilkår og processer.

Både valg af løsning og tegningen af den interne organisation skal foretages med det digitale som udgangspunkt.

Det digitale skal ikke applikeres på eksisterende forretningsgange.

Overgangen til det digitale er et så fundamentalt nybrud, at en ny optik er nødvendig for at træffe de rette valg, der udnytter mulighederne, lever op til kundernes krav og sikrer virksomheden mod en helt uoverskuelig administrativ byrde.

4. Marketingschef

ECommerce er - eller kan være - et rent slaraffenland for en marketingschef, hvis han eller hun ved, hvilke muligheder der er, og hvordan virksomheden kan udnytte dem.

Fordringen til marketingschefen understreger behovet for, at medlemmerne af direktionen har en langt bredere og dybdegående teknisk indsigt.

Digitalisering betyder, at der i langt højere grad skal tænkes i integration og synergi.

Fragmenterede systemer er dømt til at fejle. Skal marketingschefen have mulighed for at høste de massive mængder data, som virksomheden genererer, og omsætte dem til målrettet kommunikation, der sikrer virksomheden det optimale reach og respons, må han eller hun inddrages i og kunne bidrage til beslutningsprocessen omkring virksomhedens valg af digitale løsninger.

5. Regnskabschef/administration

Regnskab og administration var de forretningsområder, der først fik digital understøttelse, og regnskabschefen er formentlig den, der har den største tekniske erfaring.

Imidlertid er mange regnskabschefers indsigt begrænset til de systemer, der er snævert knyttet til deres forretningsområde.

Det er ikke længere nok.

Der ligger så store optimeringsmuligheder for hele forretningen - alle forretningsområder - når integration og synergi betragtes som ufravigelige krav.

Silotænkning er bandlyst, og her er det ikke bare et spørgsmål om at sikre sig, at forskellige systemer kan kunne kommunikere med hinanden. De skal derimod samles til helstøbte løsninger.

Regnskabschefen og de øvrige administrativt ansvarlige skal derfor have deres tekniske kompetencer opgraderet, så de ved, hvordan de forskellige områder kan høste fordele i forhold til drift, ressourcer, datamining med mere.

Det, man ikke ved ...

Dengang, der blev agiteret for, at it-nørderne skulle ind på direktionsgangen, var det naturligvis, fordi der var et akut kompetencegab.

Der kan ikke være tvivl om, at de tekniske fagpersoners entré var med til at sikre, at danske virksomheder kom relativt godt fra start.

Nu er det bare ikke nok.

Digitalisering er ikke længere et spørgsmål om at sætte strøm til arkivskabe og regnskabsbøger.

Det er det digitale, der sætter dagsorden og er blevet det helt afgørende konkurrenceparameter.

Hverken strategi eller forretningsmodel kan tænkes, uden at det sker med udgangspunkt i en digital kontekst.

Derfor skal it-nørderne ud og it-kompetencerne ind i hele direktionen.

Modsat mundheldet om det, man ikke ved, kan manglen på viden nemlig komme til at gøre rigtigt ondt. En direktion, der ikke har den nødvendige viden om it og eCommerce, kommer til at ømme sig meget. Lige om lidt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)