Nyt scanner-værktøj: Tjek om din printer, dit webcam eller din pc bliver udnyttet af et botnet

Et DDoS-angreb lagde fornylig store dele af internettet ned ved hjælp af et netværk af usikre IoT-enheder. Men du kan lynhurtigt tjekke, om dine internetforbundne enheder bliver udnyttet af et botnet.

Artikel top billede

Et DDoS-angreb mod det amerikanske domæne-selskab Dyn resulterede fornylig i, at dele af internettet gik ned heriblandt Twitter og Reddit. 

Det kan du læse mere om her: Amatører stod bag det gigant-DDoS-angreb, der lagde Twitter og Spotify ned

Angrebet blev tilsyneladende gennemført af en gruppe kinesiske hackere, der benyttede et utal af hackede forbundne enheder som internetforbundne kameraer til at lægge de amerikanske servere ned med.

De mange enheder blev hacket via standard-adgangskoder og brugernavne, som brugerne aldrig har skiftet. Har du for eksempel nogensinde skiftet din internetforbundne printers adgangskode? 

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Hvis du er i tvivl, om dine forbundne enheder kan tilgås usikkert fra internettet, kan du prøve at tjekke via Bullguards IoT-scanner.

Skanner-tjenesten tjekker i første omgang, om dine enheder kan tilgås fra Shodan.

Shodan er IoT-universets svar på Google, og er en søgemaskine, hvor du kan søge efter enheder, der offentligt kan tilgås fra internettet. 

Bullguards IoT-scanner kan derefter foretage en "Deep Scan", der viser, om du har åbne porte i dit system.

Hvis du ikke bevidst har opsat en åben port til eksempelvis en NAS-server (som du bør sikre), er det et sikkerhedsproblem, som du bør få ordnet. 

IoT-scanneren er kun første skridt, hvis du har internetforbundne enheder i hjemmet. For du bør løbe dem igennem og se, hvordan de er sikret mod udefrakommende. 

Du bør som minimum ændre brugernavn og adgangskode på dine forbundne enheder, og husk også at opdatere dine forbundne enheder med den nyeste firmware, for at holde dem så sikre som muligt. 

Du kan også overveje at placere forbundne enheder til et separat netværk, der ikke har adgang til resten af dit netværk for eksempel på en routers gæstenetværk.

Du kan finde skanneren her.

Læs også: 

Hacker-konference afslørede store sikkerhedsfejl: IoT er meget usikker - og logfiler bliver syltet

Amatører stod bag det gigant-DDoS-angreb, der lagde Twitter og Spotify ned

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Internet of Things er en kæmpe sikkerhedstrussel: Vil store bøder være en løsning?

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet