Vær på vagt: Disse tre ransomware-familier udgør de største trusler netop nu

Det seneste år har budt på et skræmmende bombardement af ransomware-angreb. Nye data afslører, hvilke ransomware-familier, der oftest er på spil.

Artikel top billede

Det gik bestemt ikke stille for sig med ransomware-truslen i 2016, hvor rigtig mange danske virksomheder og privatpersoner oplevede at blive ramt af denne alvorlige form for malware.

Ramsomwaren krypterer ofrenes data, hvorefter de it-kriminelle kræver løsepenge for at frigive krypteringsnøglen.

Mange forskellige ransomware-angreb har været på spil i det seneste år, men faktisk er det især tre typer af ransomware-familier, der præger trusselsbilledet.

Det fremgår af Check Points netop offentliggjorte rapport Global Threat Intelligence Trends, der ser nærmere på truslerne i andet halvår 2016.

Læs også: Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Sikkerhedsselskabet forklarer, at udviklingen i 2016 nærmest betød, der der opstod monopol-lignende tilstande på ransomware-markedet.

"Selvom tusindvis af nye ransomware-varianter blev observeret i 2016, har vi i de seneste måneder været vidne til en ændring i ransomware-landskabet, da det er blevet mere centraliseret med få signifikante malware-familier, der dominerer markedet og rammer organisationer i alle størrelser," lyder det i rapporten fra Check Point.

"Over de seneste måneder er der konstant blevet opdaget nye versioner af disse ransomware-familier."

De tre dominerende ransomware-familier

Check Points globale data viser, at Locky var den mest aktive ransomware-familie, da den stod bag 41 procent af de registrerede ransomware-angreb i andet halvår 2016.

Cryptowall-ransomwaren var nummer to med 27 procent ifølge Check Point.

Tredjepladsen gik til Cerber med 9 procent, mens gruppen af ‘andre' stod bag 23 procent af de registrerede ransomware-angreb.

Hiver man sig helt op i helikopterperspektivet og betragter malware-truslerne generelt, var det ifølge Check Point disse familier, der var mest aktive på globalt plan i andet halvår 2016:

Læs også:

Her er de førende antivirus-løsninger og firewalls på markedet - og de nye spillere, der udfordrer dem

Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Ransomware 2.0 truer: Smadrer din computers boot-funktion - ingen adgang til OS'et uden betaling

Alvorlig afsløring: Halvdelen af alle ransomware-ofre ender med at betale løsepenge

Ransomware-bagmænd slår til med nye angreb: Mød GoldenEye, Koolova og Popcorn Time

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S