Mp3-afspiller kommer til kort

Det begyndte med en lp-plade, og et kassettebånd, men det ender med et memory kort, siger SanDisk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For det med at købe cd’er er ved at være slut og musik-downloads er bare en døgnflue. Det mener i hvert fald memory-kort producenten SanDisk. Nej, fremtidens musik kommer i stedet på flash-kort og derfor er en ny musikafspiller på vej.

Så hvis det med at flytte filer frem og tilbage mellem din afspiller og computeren bare er for irriterende skal du have fat i Sansa slotMusic. Der er ikke noget med trådløse forbindelser, stort internt lager eller smart skærm. Til gengæld kan du sætte flash memory kort i…

SanDisk offentliggjorde for et par uger siden en aftale med nogle af verdens største musikproducenter, om at udsende musik på flash memory kort, i et forsøg på at slå cd’en af pinden som det foretrukne musik-medie. Og det er som opfølgning på den aftale, at Sansa-afspilleren nu kommer i handelen.

Afspilleren kommer til Europa i begyndelsen af det nye år og prisen ser ud til at være i orden. I USA er den allerede på gaden, hvor den koster omkring 120 kroner – en udgave der er designet af en bestemt musik-kunstner løber op i 175 kroner. Afspilleren kan klare kort på op til 16GB, og afspiller alt i mp3 og wma – dog ikke rettighedsbeskyttede filer.

Se selv nærmere på SanDisks vision for fremtidens musikafspiller.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect